TVN24 | Wrocław

Nasączona bielizna, maskotka i narkotyczne krzyżówki, czyli próby przemytu za mury więzienia

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib
Źródło:
TVN24 Wrocław
Niekonwencjonalne próby przemytu narkotyków do więzieniaZakład Karny w Nysie/mjr Henryk Hoc, chor. Mateusz Mroczka
wideo 2/11
Zakład Karny w Nysie/mjr Henryk Hoc, chor. Mateusz MroczkaNiekonwencjonalne próby przemytu narkotyków do więzienia

Funkcjonariusze pracujący w Zakładzie Karnym w Nysie na Opolszczyźnie udaremnili w ostatnim czasie kilka prób przemytu narkotyków. Szmuglerzy wykazują się coraz większą kreatywnością. Substancjami odurzającymi nasączają kartki, majtki, skarpetki, a nawet dziecięcą maskotkę.

Paczki odzieżowe dla osadzonych czy listy do nich adresowane to codzienność w każdym zakładzie karnym. W ostatnich miesiącach droga ta stała się dość popularnym sposobem przemytu substancji odurzających dla więźniów.

- W dobie pandemii, kiedy widzenia są utrudnione, przemyt idzie przez paczki. Nasz dział ochrony czuwa nad tym, aby tego typu przesyłki nie docierały do swoich adresatów – mówi Henryk Hoc, rzecznik Zakładu Karnego w Nysie.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

To właśnie w tamtej jednostce strażnicy udaremnili kilka prób przeszmuglowania narkotyków do więzienia. Trzeba przyznać, że niektóre z nich były całkiem pomysłowe.

Nieudany przemyt

W jednej z paczek, oprócz tiszertów i bielizny, znajdowały się również skarpety nasączone - jak wskazały szybkie testery - metadonem i efedryną. W innej paczce ktoś umieścił męskie majtki i maskotkę owieczki ubraną w spódniczkę. Zawartość na pierwszy rzut oka wyglądała niewinnie, ale oznaczył ją specjalnie szkolony pies. Można stwierdzić, że miał nosa, przedmioty były nasączone amfetaminą.

W paczce były między innymi nasączone skarpetkimjr Henryk Hoc, chor. Mateusz Mroczka/Służba Więzienna Opole

Inną popularną praktyką jest nasączanie kartek. Nyska Służba Więzienna kontroluje pod tym kątem również mniejsze przesyłki listowe. W ostatnim czasie dwie z nich okazały się "trefne". W obu przypadkach nasączane pochodną metamfetaminy były strony krzyżówek. Podobnego odkrycia dokonali niespełna rok temu pracownicy więzienia w Kluczborku.

- Takie nasączone kartki wyglądają dość nienaturalnie, mają zacieki, są jakby lekko pogięte, więc taki widok od razu alarmuje strażników. Mamy psa, który pomaga w naszych działaniach, a także prześwietlarkę bagażu. Profilaktycznie typujemy skazanych, którzy mogą się trudnić przemytem. Jak widać, mamy swoje sposoby, aby zapobiegać przemytowi – wymienia Hoc.

Nasączone strony krzyżówekZakład Karny w Nysie/mjr Henryk Hoc, chor. Mateusz Mroczka

Nielegalne substancje zostały zabezpieczone i przekazane policji. Przedmioty nie trafiły do adresatów. Dyrektor zakładu karnego w każdym z przypadków wszczął czynności wyjaśniające.

Autor:ib

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: mjr Henryk Hoc, chor. Mateusz Mroczka/Służba Więzienna Opole