Wrocław

Nie słyszą, nie widzą, a stworzyły rockowy bajkowy teledysk

Wrocław

Bajkowy teledysk stworzyły niesłyszące i niedowidzące dzieci
TVN 24 WrocławBajkowy teledysk stworzyły niepełnosprawne dzieci z Wrocławia

Dla wielu z nich to było pierwsze spotkanie z dźwiękami i obrazem. Niedosłyszące zajęły się muzyką, a te z problemami wzrokowymi zajęły się filmem. Głuchonieme i niedowidzące dzieci, zainspirowane wierszami Jana Brzechwy, stworzyły wyjątkowy teledysk. Bajkowy klimat przenieśli na taśmy w profesjonalnym studio.

- Na przestrzeni 3 miesięcy, ponad 50 dzieci spotkało się kilkadziesiąt razy z dziesiątką artystów. W efekcie po blisko stu godzinach pracy, powstała bajka bez barier, nazywana przez nas bajkowym teledyskiem - mówi Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka.

Rapująca małpa Brzechwy

Przewrotność tego projektu polega na tym, że dzieci z problemami wzrokowymi zajęły się produkcją filmową, a dzieci z problemami słuchowymi pomagały przy tworzeniu muzyki. Artyści zinterpretowali muzycznie wiersze Jana Brzechwy, a młodzi twórcy tchnęli życie w słynne postacie m.in. dzika, lisa i misia. Każda z nich otrzymała swoją unikalną osobowość.

- Stworzyłem małpę i niedźwiedzia, ale jednak to ta pierwsza robi największą furorę. Jestem z niej dumny. Ma na imię Steve Monkey i jest raperem. Czasami jest nerwowy, a czasami wrażliwy - chwali się 13-letni Jakub Czarnecki, jeden z uczestników projektu.

Przełamać bariery

- Dla wielu dzieci to było pierwsze spotkanie z muzyką, instrumentami, a także animacją i to na prawdziwym planie filmowym. Było to dla nich wyjątkowe doświadczenie. Chcieliśmy pokazać, że z takimi problemami można tworzyć wspaniałe teledyski - tłumaczy Mańkowska.

Nie tylko dzieci coś zyskały. Dla wielu artystów to również było pierwsze tego typu doświadczenie. W produkcję muzyczną zaangażował się wrocławski zespół rockowy Hurt, znany z takich utworów jak „Załoga G”.

- Początkowo obawialiśmy się, że nie dogadamy się z tymi dzieciakami, ale one od razu chwyciły za instrumenty i zaczęły grać - wspomina Jacek Smolak z zespołu Hurt. - Chcemy powtórzyć to w przyszłości. Po ich minach widać, że są szczęśliwsze. Udało nam się pokazać, że są ludzie, którzy chcą coś z nimi robić. Nie muszą czuć się wykluczone - dodaje muzyk.

3 miesiące pracy i premiera

Artyści i organizatorzy przyznają, że najważniejsza jest dla nich radość dzieci. Sami uczestnicy warsztatów także przyznają, ze w czasie tworzenia teledysku dobrze się bawiły. - Najbardziej zapamiętam pracę na planie filmowym i w studiu muzycznym. Mieliśmy przy tym sporo śmiechu – potwierdza młody artysta Jakub.

Premiera teledysku odbyła się we wtorek w Dolnośląskim Centrum filmowym. W projekcie "Bajka bez barier" brały udział dzieci z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla niewidomych i słabo widzących oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących nr 12 im. M. Grzegorzewskiej we Wrocławiu.

Teledysk powstawał w przeciągu ostatnich trzech miesięcy we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych. Pomysłodawcami projektu są Fundacje Katarynka i Alarm Cykliczny.

Autor: gdem/balu / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Projekt "Bajka bez barier"

Pozostałe wiadomości