Wrocław

Nie przyjęli jej do żadnego szpitala. 17-latka po porodzie zmarła

Wrocław

TVN 24Kontrole opolskich szpitali po śmierci 17-letniej pacjentki

NFZ i urząd marszałkowski w Opolu rozpoczęły we wtorek kontrolę szpitali, do których trafiła lub miała trafić 17-latka po porodzie. Pacjentka zmarła 2 stycznia. Kontrolujący sprawdzą, czy placówki postępowały zgodnie z procedurami i zrobiły wszystko, aby ratować jej życie.

17-latka w zaawansowanej ciąży 27 grudnia z bólami brzucha trafiła do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Tam, jak powiedział PAP Piotr Wandrasz, zastępca dyrektora tej placówki ds. świadczeń zdrowotnych, przeprowadzono u niej zabieg cesarskiego cięcia. Nowo narodzone dziecko trafiło na oddział patologii noworodka.

Szpitale odmówiły, 17-latka zmarła

Według zeznań lekarzy kędzierzyńskiej placówki, matka po operacji nie zgłaszała dolegliwości. Pojawiły się one w czwartej dobie po porodzie. Wystąpiły m.in. zaburzenia świadomości i widzenia. Pacjentkę przebadali m.in. okulista, internista, anestezjolog i neurolog, i skierowali do Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Opolu. Tam uznano, że powinna trafić na intensywną terapię.

17-latkę przewieziono do Wojewódzkiego Centrum Medycznego, z sugestią pobytu na oddziale intensywnej terapii dzieci. Jak się okazało, nie było tam miejsc i pacjentkę ponownie przewieziono do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak powiedział Wandrasz, u nastolatki stwierdzono infekcyjne zapalenie wsierdzia, czyli części serca. Następnego dnia jej stan mocno się pogorszył i 2 stycznia 17-latka zmarła, prawdopodobnie z powodu sepsy.

Marszałek zarządza kontrole

Rzecznik prasowy marszałka woj. opolskiego poinformował we wtorek, że marszałek Andrzej Buła zarządził doraźne kontrole w dwóch opolskich szpitalach podległych urzędowi marszałkowskiemu, które nie przyjęły 17-latki: w Wojewódzkim Centrum Medycznym i w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym.

Jak powiedział Arkadiusz Kuglarz, rzecznik prasowy opolskiego marszałka, komisja ma zbadać, czy w przypadku pacjentki dochowano wszelkich procedur i zrobiono wszystko, by ją uratować. Marszałek zwrócił się też z prośbą do dyrektora opolskiego oddziału NFZ o kontrolę Funduszu we wszystkich trzech szpitalach, do których trafiła lub miała trafić 17-latka.

Sprawa w prokuraturze

Z kolei Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ potwierdziła, że we wtorek taka prośba marszałka do oddziału Funduszu trafiła i jeszcze tego samego dnia rozpoczął się proces kontrolny w placówkach – od zbierania wyjaśnień i dokumentacji.

Sprawą zajęła się też w ub. tygodniu kędzierzyńska prokuratura. We wtorek Eugeniusz Węgrzyk, prokurator rejonowy z Kędzierzyna-Koźla powiedział, że w sobotę przeprowadzona została sekcja zwłok nastolatki. Na jej wyniki trzeba czekać, a sprawą zajmą się też biegli, będą też przesłuchani świadkowie.

Autor: balu/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości