Wrocław

Prezydent jest przeciwnikiem tresury zwierząt. "Grunty miejskie nie będą udostępniane cyrkom"

Wrocław

Aktualizacja:
TVN24 WrocławWładze Wrocławia nie chcą cyrków na swoim terenie

"Jestem przeciwnikiem cyrków, w których prowadzona jest tresura zwierząt. Tereny stanowiące własność miasta nie będą już udostępniane takim cyrkom" - zapowiedział prezydent Wrocławia. Urzędnicy mają przygotować specjalne przepisy dotyczące wynajmowania gruntów prywatnych pod organizację cyrkowych spektakli.

Akcję "Cyrk bez zwierząt - Wrocław" kilka miesięcy temu zapoczątkował weterynarz Jarosław Zajączkowski. "Proszę, aby władze Miasta Wrocławia zaniechały wynajmowania terenów gminnych cyrkom wykorzystującym, w ramach organizowanych przez siebie pokazów, zwierzęta w tym te uznawane za egzotyczne, nieudomowione" - napisano w liście do prezydenta stolicy Dolnego Śląska.

Ten podpisali m.in. rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, posłowie: prof. Alicja Chybicka, Kornel Morawiecki i Krzysztof Mieszkowski, a także Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego. W liście cyrki nazwano "niehumanitarnymi spektaklami".

Inicjator akcji o sukcesie poinformował na swoim profilu na Facebooku. "Na mocy rozporządzenia Prezydenta od dziś nie będzie już dzierżawienia gruntów miejskich na potrzeby tresury zwierząt (...) ostatnim Obywatelem Wrocławia, który podpisał się pod moim apelem (...) o zamknięcie Wrocławia dla widowisk opartych na tresurze zwierząt jest PREZYDENT WROCŁAWIA Rafał Dutkiewicz" - dodał Zajączkowski.

Miejskie grunty nie dla cyrków

Informację potwierdził prezydent stolicy Dolnego Śląska. "Miejskie grunty nie będą już udostępniane cyrkom, w których prowadzona jest tresura zwierząt" - napisał Dutkiewicz. I dodał, że jest "przeciwnikiem cyrków".

Miejskie grunty nie będą już udostępniane cyrkom, w których prowadzona jest tresura zwierząt. https://t.co/3bfDd0wFvK— Rafał Dutkiewicz (@dutkiewiczrafal) styczeń 4, 2016

Co w sytuacji, gdy cyrk będzie chciał się rozstawić na terenie, który nie należy do miasta? Prezydent przyznał, że nie ma na to wpływu. "Dlatego to wrocławianie, uczestnicząc w takich spektaklach bądź nie, pokażą swoją akceptację bądź dezaprobatę dla takiej rozrywki" - wyjaśnił prezydent.

Dla terenów, które do gminy nie należą, a znajdują się w granicach Wrocławia, zostanie przygotowana uchwała nakazująca przestrzeganie rygorów bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Ma ona praktycznie eliminować możliwości pojawienia się cyrków ze zwierzętami w stolicy Dolnego Śląska.

Na początku roku władze miasta Śrem podjęły zdecydowały, że nie będą na swój teren wpuszczać cyrków. Zakaz wydano też w Kołobrzegu, a cyrku ze zwierzętami nie wpuścił w ubiegłym roku prezydent Słupska. Czytaj więcej na ten temat

Władze Wrocławia zdecydowały, że cyrków na terenach gminy nie będzie:

Mapa Targeo

Autor: tam/kv / Źródło: TVN24 Wrocław, wroclaw.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock