Neron - najlepszy psi policjant na Dolnym Śląsku

Wrocław

Mirosław Skrobotowicz | TVN24 WrocławZawody psów policyjnych

- Liczą się umiejętności, ale i uśmiechnięte oczy i pysk - mówi sędzia, który w piątek oceniał najlepszych czworonożnych policjantów z Dolnego Śląska. Zawody wygrał Neron, który teraz będzie reprezentować region na ogólnopolskich zawodach.

- Neron, Sentex, Tajson, Wik. Tych czterech najlepszych psich policjantów z całego regionu zaprosiliśmy na zawody, żeby móc wytypować kandydata, który będzie nas reprezentować na ogólnopolskim turnieju psów służbowych - informują organizatorzy konkursu.

"Oprócz umiejętności liczy się też nastawienie"

- Uczestnicy rywalizowali w czterech konkurencjach. Przeszukiwali pomieszczenia, samochody osobowe i ciężarówki oraz bagaże. Szukali materiałów wybuchowych. Na koniec mieli do pokonania tor przeszkód - opowiada Łukasz Dutkowiak, rzecznik dolnośląskiej policji.

Trudne? - Tak. I stresujące i dla mnie i dla psa - mówi asp. Agnieszka Czernecka, przewodnik psa służbowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, uczestniczka zawodów.

Dla psa praca przy szukaniu materiałów wybuchowych za każdym razem jest trudna i męcząca, bo wymaga sporej koncentracji i samodzielności. Ważne jest też to, żeby pies rozumiał się ze swoim przewodnikiem. - Tworzą swego rodzaju jedność, która jest niezbędna - mówi Jolanta Jabłońska, naczelnik wydziału kontroli KWP we Wrocławiu, a przy okazji sędzia na zawodach.

– Przy ocenie zadania zawsze zwracam uwagę na minę psa. Oprócz umiejętności liczy się też nastawienie. Jeżeli pies ma uśmiechnięte oczy i pysk to znaczy, że ta praca sprawia mu radość - wyjaśnia.

Zabawa w nagrodę

Mimo że praca jest trudna, za każde dobrze wykonane zadanie przewodnik musi psa pochwalić i nagrodzić. - Mój pies posłusznie wykonuje każdą komendę. Jesteśmy do siebie przywiązani i chyba nie potrafilibyśmy się rozstać - przyznaje z uśmiechem Agnieszka Czernecka.

Sędziowie punktowali to, czy psu udało się odnaleźć i wskazać miejsce, w którym mogą znajdować się niebezpieczne materiały i to w jaki sposób to zrobił. Zawody wygrał Neron ze swoim przewodnikiem Markiem Myckiem z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. I to właśnie oni będą reprezentować Dolny Śląsk na zawodach finałowych w Sułkowicach.

Na Dolnym Śląsku służbę pełni łącznie 75 psów. Przeznaczone są do wyszukiwania materiałów niebezpiecznych, narkotyków i ludzkich zwłok. W większości są to też psy do codziennej służby.

Autor: kp,bieru / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław