Wrocław

"Nazywam się Miliard". Polska zatańczy przeciwko przemocy

Wrocław

Akcja społeczna "Nazywam się Miliard"
feminoteka.pl/nazywamsiemiliardNazywam się Miliard - akcja przeciwko przemocy wobec kobiet

Tańcem chcą walczyć z przemocą wobec kobiet. 14 lutego 26 polskich miast włączy się do międzynarodowego flash moba "One Billion Rising". Swoje wsparcie zapowiedziały też gwiazdy - Olga Frycz, Kayah, czy Kora Jackowska. - Miliard kobiet na całym świecie padło ofiarą gwałtu, dlatego nie możemy być obojętni - tlumaczą organizatorzy.

- Mamy dość milczenia - mówi Joanna Piotrowska z fundacji Feminoteka. - To będzie potęga. Jednego dnia, na całym świecie kobiety, dzieci i mężczyźni zatańczą w rytm piosenki "Break the chain" - dodaje.

"Protestuj, tańcz, powstań!"

Łącznie w ponad 200 krajach, w tym w 26 miastach w Polsce, tancerze przygotowują się do flashmobu "One Bilion Rising". Jak tłumaczą organizatorzy akcji, wspólnym tańcem chcą okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które doświadczają przemocy.

- Szacuje się, że tylko w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. W tym około 200-250 tysięcy to kobiety, które doświadczyły gwałtów. Większość z nich nie zgłasza tego faktu na komisariatach, ani w żadnych instytucjach, ponieważ boją się ponownej traumy. Dlatego chcemy raz na zawsze skończyć z przemocą wobec kobiet - wyjaśnia Piotrowska.

- Walka z przemocą wobec kobiet jest trudna między innymi ze względu na milczące przyzwolenie - podkreśla Izabela Beno, prezeska Fundacji na Rzecz Równości. - Dyskryminacja i przemoc były przez lata kształtowane jako zachowania zgodne z normą. Jednak fakty nie pozostawiają wątpliwości. Naszym celem, dziś i teraz, jest zwrócenie uwagi na problemy najistotniejsze związane z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet - dodaje.

"Przerwijmy łańcuch"

Międzynarodowa akcja "Powstanie Ofiar Gwałtu - One Bilion Rising" w Polsce nosi nazwę "Nazywam się Miliard". Pomysł takiej formy protestu zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, amerykańska działaczka feministyczna i autorka słynnej sztuki teatralnej "Monologi waginy". W Polską w akcję włączyły się znane aktorki, piosenkarki i dziennikarki. Do tej pory przedsięwzięcie poparły m.in. Dorota Wellman, Beata Tyszkiewicz, Magdalena Sroda i Olga Frycz. Swoje zaangażowanie wykazały również Kayah, Kora Jackowska, Hanna Lis, Agata Młynarska oraz Maria Seweryn.

Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Kraków

Organizatorzy zachęcają wszystkich do włączenia się w akcję. Choreografię można podpatrzeć w internecie, a tekst piosenki "Break the chain", do której zatańczą uczestnicy, można zobaczyć na stronie fundacji Feminoteka.

Flashmob zostanie odtańczony we wszystkich miastach w czwartek 14 lutego. Miejsce spotkań:

Warszawa, godz. 18.00, hala główna Dworca Centralnego

Wrocław, godz. 18.00, Rynek

Trójmiasto, godz. 18.00, molo w Sopocie

Poznań, godz. 15.00, Dworzec Główny

Kraków, godz. 19.00, pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej

Bydgoszcz, godz. 17.00, Stary Rynek

Koszalin, godz. 16.00, plac przed Koszalińską Biblioteką Publiczną

Lublin, godz. 14.00, Galeria Olimp

Łódź, godz. 15.30, pl. Wolności

Międzynarodowa akcja przeciwko przemocy wobec kobiet
Międzynarodowa akcja przeciwko przemocy wobec kobietonebillionrising.org

Autor: balu//kv / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: feminoteka.pl/nazywamsiemiliard

Pozostałe wiadomości