Wrocław

Kolonizacja Marsa? We Wrocławiu już projektują domy dla astronautów

Wrocław

M. Skrobotowicz | TVN24 WrocławTak ma wyglądać placówka badawcza na Marsie

Mają odnawiać zasoby powietrza i wody oraz odpowiadać na ludzkie potrzeby - zespół badawczy "Space is More" działający przy Politechnice Wrocławskiej projektuje domy dla astronautów, którzy zamieszkają na Marsie. Naukowcy zapewniają, że mieszkania kolonizatorów Czerwonej Planety przysłużą się także Ziemi.

- To projekt, który robimy sami z siebie. Nie bierzemy udziału w żadnym konkursie. Planujemy stworzyć przynajmniej prototyp konstrukcyjny - mówi Leszek Orzechowski, członek zespołu "Space is More". Na pomysł zbudowania marsjańskich domów wpadli po nawiązaniu współpracy z architektem Oskarem Ziętą. Po co? Jak mówią nowa planeta potrzebuje odmiennego podejścia do architektury. Na razie to jeszcze science-fiction, ale naukowcy z Wrocławia liczą, że w ciągu najbliższych 20 latach, człowiek przystąpi do kolonizacji czwartej planety Układu Słonecznego.

Domy idealne?

Pierwsze na Marsie miałyby stanąć bazy badawcze, które przylecą ciasno upakowane w kapsułach. - Dzięki specjalnej technologii nadmuchiwanych elementów metalowych domy zajmą mało miejsce, a po przybyciu na Czerwoną Planetę można je szybko rozłożyć. Wystarczy rozpakować, napompować i można od razu zacząć gospodarowanie - twierdzi Orzechowski.

Domy mają zapewniać komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom. - Teraz na stacjach kosmicznych astronauci mają dla siebie mało miejsca. Tu będzie inaczej - zapewnia naukowiec. Habitaty mają być też w pełni samowystarczalne i odnawiać zasoby powietrza oraz wody. W środku, według założeń członków "Space is More", będzie panowała idealna temperatura i ciśnienie. Projektanci chcą też jak najszybciej wprowadzić do habitatów zieleń. Jak mówią by ludziom było przyjemnie.

Marsjańskie technologie pomogą Ziemi

Kolonizacja ma być droga i skomplikowana, ale opłacalna. Zdaniem projektantów jeśli będą rozwijać technologie na potrzeby zasiedlenia Marsa to w przyszłości ich rozwiązania mogą posłużyć na Ziemi. M.in. pomóc w likwidacji zanieczyszczeń.

- Środowisko na Marsie jest nieprzyjazne dla ludzi. Ciśnienie wynosi tam zaledwie 6 hektopaskali. Jeżeli człowiek poruszałby się bez skafandra to warunki śmiertelne. By chronić się przed szkodliwym promieniowaniem ludzie będą musieli drążyć w skałach i znowu zamieszkać w jaskiniach - opisuje Orzechowski.

Po mini modelu czas na skalę 1:1

Na razie wydrukowali model 3D jednego z habitatów. W przyszłości, jeśli dostaną grant naukowy, chcą zbudować dom w skali 1:1. Ma być wysoki na 2,5 metra i zajmować powierzchnię ok. 36 metrów kwadratowych.

Członkowie "Space is More" w ubiegłym roku zaplanowali misję wokół Marsa i dostali się do finału konkursu zorganizowanego m.in. przez NASA. Tam zajęli 6. miejsce.

CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Space is more