Wrocław

Do Polski sparaliżowana Agnes trafiła z ogarniętej wojną Ukrainy. Tu dostanie wózek na miarę

Wrocław

Fundacja WęgielekAgnes otrzyma wózek dzięki któremu będzie uczyć się chodzić

3-letnia sparaliżowana suczka Agnes w czwartek otrzyma specjalny wózek inwalidzki. Jego konstrukcję opracowali naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

1,5 roku temu z ogarniętych działaniami wojennymi terenów Ukrainy suczka Agnes trafiła pod opiekę wrocławskiej Fundacji Węgielek. - Agnes jest sparaliżowana czterokończynowo, cierpi na polineuropatię, czyli zapalenie wielonerwowe. Nie potrafi samodzielnie się poruszać i utrzymywać na własnych nogach. Mimo to czuje się bardzo dobrze, jest wesoła i na swój sposób aktywna – relacjonuje Agata Magiera z Fundacji Węgielek.

Początkowo neurolodzy nie dawali Agnes szans na powrót do sprawności. Pracownicy fundacji nie rezygnowali jednak z walki o zdrowie czworonoga. Zwrócili się do zoofizjoterapeutów. Po kilku miesiącach zauważyli poprawę. - Skonsultowaliśmy Agnes ponownie i okazało się, że jest postęp. Rehabilitacja trwała już ponad rok, gdy dostaliśmy zielone światło od terapeutki – możemy pionizować Agnes. I tak powstał cały plan skonstruowania wózka – opowiada przedstawicielka fundacji.

Wyjątkowy wózek inspiracją dla studentów

Agnes najpierw będzie uczyła się chodzić. Później będzie szukać domu | Fundacja Węgielek

Rozpoczęły się poszukiwania wykonawcy. Fundacja wysłała zapytanie do kilku uczelni ws. zaprojektowania i zbudowania wózka dla chorej suczki. Zadania podjęli się naukowcy z Katedry Biomechatroniki na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz studenci z tamtejszego koła naukowego Biokreatywni. Żeby zaprojektować prototyp sprzętu konieczne było wykonanie badań antropometrycznych i biomechanicznych. Konieczna była też ocena sposobu poruszania się czworonoga. Po przymiarce i ostatnich poprawkach wózek jest gotowy.

- Konstrukcja wózka składa się z aluminiowej ramy z systemem podwieszenia, na czterech kółkach. Czterokończynowe porażenie powoduje, że suczka ma zbyt słabe mięśnie kończyn zarówno tych przednich i tylnych, dlatego bardzo ciężko jest jej samodzielnie stać. Ideą tego wózka jest, by mógł on utrzymać tułów Agnes na danej wysokości i w odpowiedniej pozycji, co trochę odciąży te kończyny i pozwoli jej na w miarę samodzielne poruszanie się" – tłumaczył PAP dr hab. inż. Robert Michnik z Politechniki Śląskiej. Naukowiec przyznał, że sam wózek nie ma bardzo skomplikowanej konstrukcji, ale jednocześnie nie jest to też konstrukcja standardowa. Na rynku takie wózki są niedostępne. Ten powstał specjalnie na potrzeby Agnes.

Inżynierowie z Katedry Biomechatroniki nie projektowali dotychczas wózków dla zwierząt, a działali w obszarze związanym z urządzeniami wspomagającymi np. chód człowieka. - Ale wiemy, że studentom, którzy wspomagali nas w pracach projektowych, ten pomysł się bardzo spodobał i rozważają, czy się tym nie zająć w przyszłości – przyznał Michnik.

Najpierw rehabilitacja, później dom

Dzięki wózkowi suczka będzie mogła rozpocząć rehabilitację. Przed Agnes nauka chodzenia. To pierwszy taki przypadek w historii fundacji dlatego nie wiadomo jak długo potrwa rehabilitacja. Opiekunowie suczki liczą, że po zakończeniu rehabilitacji Agnes będzie mogła samodzielnie – choć za pomocą wózka – poruszać. I że znajdzie nowy dom.

Agnes podczas przymiarek prototypu wózka | Fundacja Węgielek

Autor: tam/i / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Węgielek

Pozostałe wiadomości