Wrocław

Naga aktorka w muzeum. "Takie zderzenie może szokować"

Wrocław

Nietypowe przedstawienia we wrocławskim muzeum
M.Skrobotowicz | tvn24Nietypowe przedstawienie we wrocławskim muzeum

Siedem obrazów i siedem zainspirowanych nimi tekstów. Malarstwo, literatura i teatr spotkały się we wrocławskim Muzeum Narodowym. Odrobinę pikanterii artystycznemu projektowi dodał fakt, że jedna z aktorek swój tekst zaprezentowało nago.

- Zaproszeni przez nas autorzy napisali teksty do wybranych przez siebie obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To część projektu "Ganymed goes Europe", który miał już swoją premierę w Wiedniu, a teraz zawitał do Wrocławia - mówi Jacqueline Kornmuller, reżyser nietypowego spektaklu.

Aktorki i aktorzy biorący udział w projekcie po raz pierwszy zaprezentowali się publiczności w piątek. Każdy z nich przedstawił tekst do odrębnego obrazu.

Artystyczny eksperyment

- Elfriede Jelinek, laureatka literackiej nagrody Nobla, napisała tekst do "Infantki" Diego Velazqueza. Jest to tekst bardzo feministyczny i opisuje kobiety uwięzione w swoich strojach, sukniach. Z kolei Martin Pollack napisał do obrazu "Marsz pod chmurami" Reinholda. Tematyką jego tekstu jest wyganie - tłumaczy Kornmuller.

- Jesteśmy skazani sami na siebie i na obraz. To wszystko to eksperyment. Nie jesteśmy w teatrze tylko w muzeum. Nie wiadomo kto jest głównym bohaterem. Obraz, tekst czy może aktorzy - mówiła Hanna Konarowską, ktora prezentowała tekst do "Infantki".

Naga "Ewa"

Wśród prezentowanych obrazów i tekstów znalazła się też "Ewa" Lucasa Cranacha Starszego. Tekst Thomasa Glavinica aktorka Marta Malikowska przedstawiła stojąc przed publicznością nago.

- Jest to takie zderzenie, że może szokować, ale można to przyjąć. To inny wymiar teatru, który nauczyliśmy się oglądać na deskach. Muzeum to wymarzone miejsce. Żadnych dekoracji, nic nie trzeba robić, a w przerwach można podziwiać piękne obrazy - uważa Jadwiga Matysik, historyk sztuki, która w muzeum pojawiła się jako widz.

Siedem spotkań ze sztuką

Muzeum Narodowe zostało zaproszone do międzynarodowego projektu "Ganymed goes Europe" przez muzeum wiedeńskie. Ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie malartwo, literaturę i teatr. Przy siedmiu obrazach odbywać się będzie siedem kameralnych przedstawień wielokrotnie powtarzanych podczas siedmiu wieczorów.

Najbliższy odbędzie się 31 maja. Bilety kosztują 30 i 20 zł.

Autor: ansa/b / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | M.Skrobotowicz

Pozostałe wiadomości