Msza na szczycie Śnieżki. Schetyna spotkał się z prezydentem Czech

Wrocław

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Wn61Ratownicy i przewodnicy górscy wraz z politykami spotkali się na Śnieżce

Ratownicy GOPR, przewodnicy górscy oraz prezydent Czech Milosz Zeman, poseł Grzegorz Schetyna, wojewoda dolnośląski uczestniczyli w sobotniej mszy z okazji święta ludzi gór, która odbyła się na Śnieżce. Uczestniczyło około 300 osób. Mszę odprawiono w języku polskim i czeskim.

Taka msza odbywa się co roku na Śnieżce, w dniu św. Wawrzyńca, patrona przewodników sudeckich oraz ratowników GOPR.

- Jesteśmy na najwyższym szczycie Karkonoszy. To symboliczne, bo człowiek ciągle stara się wchodzić na coraz wyższe szczyty. Życzę wszystkim zebranym, żeby zdobywali swoje „najwyższe szczyty” tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym - powiedział Zeman.

Prezydentowi Czech towarzyszył Vaclav Klaus, który pełnił tę funkcję w latach 2003-2013, a w 2010 r. spotkał się na Śnieżce z prezydentem Bronisławem Komorowskim. W sobotę stronę Polską reprezentowali m.in. wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa oraz Grzegorz Schetyna, poseł PO.

Uroczystości na Śnieżce, które rozpoczęły się o godz. 12.00 trwały około dwóch godzin, po ich zakończeniu uczestnicy złożyli kwiaty na symbolicznym cmentarzu, upamiętniającym osoby, które zginęły w górach.

Wieloletnia tradycja

Historia spotkań polskich i czeskich polityków na Śnieżce sięga lat 70. Tu w 1978 r. przedstawiciele polskiego Komitetu Obrony Robotników - Adam Michnik, Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz Antoni Macierewicz - spotkali się z Vaclavem Havlem i innymi działaczami opozycyjnej czeskiej Karty 77.

W latach 80. odbyło się jeszcze kilka takich spotkań. Na najwyższym szczycie Karkonoszy, jednocześnie najwyższym szczycie Czech, Havel spotkał się również z b. prezydentem Polski Lechem Wałęsą. Było to w marcu 1990 r., kilka miesięcy później obaj opozycjoniści zostali prezydentami swoich krajów.

Autor: dr/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Wn61