Mostostal zerwał umowę. Budowa Forum Muzyki stanęła

Wrocław

D.Wudniak, balu | TVN24 WrocławMostostal zerwał kontrakt

Firma budująca Narodowe Forum Muzyki zerwała w piątek kontrakt i wkrótce ma opuścić plac budowy. Przyczyną konfliktu z miastem są błędy w projektach i żądanie przez wykonawcę 55 mln zł więcej niż ustalono w kontrakcie. Budowa stanęła pod znakiem zapytania i skończy się później niż planowano.

- Mostostal zawiadomił nas pismem, że odstępuje od realizacji kontrakty na budowę Narodowego Forum Muzyki. Zatelefonował też do mnie prezes Mostostalu, który powiedział, że nie ma woli kontynuowania praca budowlanych i chce przerwać budowę – poinformował prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. – Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie umowy. Mostostal nie jest już wykonawcą realizującym budowę Narodowego Forum Muzyki.

Budowa stanęła i się opóźni

Firma wkrótce ma opuścić plac budowy, a miasto czekają teraz poszukiwania nowego wykonawcy, który podejmie się dokończenia prac.

- Dotychczasowe prace muszą być zinwentaryzowane. Następnie musimy rozpisać nowy przetarg i wyłonić nowego wykonawcę. Procedura przetargowa potrwa ok. 45 dni. Wiemy na pewno, że nie oddamy do użytku Narodowego Forum Muzyki w 2013 roku, natomiast oddamy je do użytku w roku 2014. Szczegółowy harmonogram zaprezentujemy w ciągu tygodnia, dwóch – zapowiedział prezydent.

Budynek jest na razie w stanie surowym otwartym. Według Dutkiewicza prace budowlane są praktycznie zakończone. W tej chwili miały się rozpocząć prace instalacyjne i wykończeniowe, związane m.in. z zapewnieniem odpowiedniej akustyki. – Mostostal jest bardziej firmą budowlaną niż wykończeniową, ale trzeba zapytać Mostostal, czy ten element miał wpływ na podjęcie decyzji – zasugerował prezydent.

Mostostal wini Wrocław

W oświadczeniu wydanym przez zarząd Mostostalu czytamy, że podjęto decyzję o odstąpieniu od kontraktu „z przyczyn obciążających zamawiającego”. Pismo wpłynęło do urzędu w piątek po południu.

„Bezpośrednią przyczyną odstąpienia przez konsorcjum od kontraktu było uporczywe odmawianie przez zamawiającego dokonywania czynności, bez których konsorcjum nie miało możliwości realizowania swoich zobowiązań zgodnie z kontraktem. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim dostarczenie dokumentacji projektowej umożliwiającej prawidłową i terminową realizację inwestycji oraz zapłatę umówionego wynagrodzenia" - czytamy w oświadczeniu Mostostalu.

Mostostal twierdzi, że próbował rozwiązać problem proponując zmiany w projektach, a nawet przejęcie części obowiązków miasta, ale Wrocław odmówił.

Miasto: „w projekcie były błędy”

Budowa Narodowego Forum Muzyki została wyceniona na 300 mln zł. Taką ofertę, jako najniższą ze wszystkich, zaproponował w 2009 roku Mostostal. Według prezydenta, konsorcjum kilka dni temu zażądało 55 mln zł więcej.

- Nie mogliśmy przedstawić gwarancji wyższej niż obowiązujący kontrakt. Mostostal oczekiwał, że będzie to gwarancja na pierwsze żądanie, czyli jak udają się do banku, żądają wypłaty pieniędzy, natychmiast je otrzymują – powiedział prezydent Wrocławia. Na to miasto się nie zgodziło.

- Dokument, który został nam przedłożony informuje, że podstawowym powodem odstąpienia jest brak gwarancji. Sądzimy że rzeczywistym powodem, ale to jest domniemanie, jest to, że kontrakt jest zbyt mało intratny z punktu widzenia Mostostalu – stwierdził Dutkiewicz.

Miejscy urzędnicy przyznają jednak, że w projekcie budowy Narodowego Forum Muzyki były błędy.

- Dokumentacja projektowa nie była tak wykonana przez projektanta jak byśmy chcieli. Przedstawił ją jako projekt profesjonalny, zamawiający nie jest specjalistą – mówi Paweł Rychel , prezes Wrocławskich Inwestycji zajmujących się nadzorem nad budową. Mostostal musiał zauważyć te błędy zanim zdecydował się złożyć ofertę, bo przez dwa miesiące projekty były do dyspozycji wszystkich chętnych wykonawców.

Walka o 140 mln z Unii

Przesunięcie terminu zakończenia budowy może też wpłynąć na 140 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, którą Gmina Wrocław dostała na Narodowe Forum Muzyki. Prezydent uspokaja jednak, że Wrocław jest w stanie wywiązać się z tego zadania, ale potrzebna jest ponowna weryfikacja przez Komisję Europejską.

- Wiemy w stu procentach, że zakończenie budowy nie zagraża terminom rozliczenia związanym z obecną perspektywą finansów. Zdarzył się kłopot, ale to nie powinno zmienić nastawienia Komisji Europejskiej – mówi Dutkiewicz. Okazuje się, że ponowne zatwierdzenie 140 mln zł i tak byłoby konieczne, bo opóźnienia w budowie jakie miał Mostostal i tak naruszały terminy. – Wiedzieliśmy, że wykończenie to nie będzie wiosna 2013 – przyznał prezydent.

Zapłacili 100 mln

Do tej pory, z 301,4 mln zł, za budowę Narodowego Forum Muzyki otrzymał 1/3. 40 mln zł to koszt budowy parkingu, a 60 mln zł to koszt prac budowlanych związanych z samą salą koncertową. Ma ona pomieścić 1800 osób, a oprócz niej w budynku znajdą się też m.in. trzy sale kameralne, sale prób i biblioteka.

Autor: ansa//ec / Źródło: TVN24 Wrocław/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | A.Kowalik