Wrocław

Most w Brzegu Dolnym otwarty. Najpierw Komorowski, potem kierowcy

Wrocław

tvn24Bronisław Komorowski otworzył most w Brzegu Dolnym

Kilkuset mieszkańców Brzegu Dolnego pojawiło się nad Odrą, żeby zobaczyć oficjalne otwarcie nowego mostu łączącego ich miasto z gminą Miękinia. Wstęgę ściągnął prezydent Bronisław Komorowski. Jedna z najdłuższych przepraw w Polsce kosztowała prawie 56 milionów złotych.

Jeszcze przed południem Bronisław Komorowski oficjalnie otworzył nowy most. Długa na ponad pół kilometra przeprawa połączyła tym samym dolnośląską gminę Brzeg Dolny z Miękinią. Kierowcy będą mogli z niej skorzystać jednak dopiero około godziny 15.00.

Mieszkańcy się cieszą

Z powstającej przeprawy zadowoleni są mieszkańcy obu brzegów Odry. - Ułatwi mi życie, bo prowadzę sklep. Liczę, że dzięki przeprawie przybędzie mi klientów - mówi Wojtek, przedsiębiorca z Brzegu. - Poza tym po drugiej stronie rzeki są piękne widoki, więc łatwiej będzie wybrać się na wycieczkę – dodaje.

Do tej pory chcący dostać się na drugą stronę Odry musieli korzystać albo z kursującego raz na godzinę promu albo oddalonego o 20 kilometrów mostu w okolicach Lubiąża. Kierowcy mogli wybrać wrocławski Most Rędziński, to jednak oznaczało 40-kilometrową wycieczkę.

Przeprawa i drogi za 168 mln zł

Most w Brzegu Dolnym jest pierwszą przeprawą zbudowaną w tym mieście. Łączy się z drogą wojewódzką nr 341 po prawej stronie rzeki, oraz lokalną trasą dojazdową do miejscowości Głoska po lewej. Do mostu można też dojechać krajową "94" i wojewódzką "340".

Budowa mostu ruszyła w 2011 roku. Łącznie koszt postawienia przeprawy i połączenia jej z drogami, to 168 mln zł. Część z tych pieniędzy pochodzi od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Autor: bieru/roody / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości