Wrocław

Marsz narodowców: spalili zdjęcie prezydenta Wrocławia w jarmułce

Wrocław

Narodowcy spalili m.in. zdjęcie prezydenta Wrocławia
TVN24 WrocławNarodowcy spalili m.in. zdjęcie prezydenta Wrocławia

W niedzielne popołudnie ulicami stolicy Dolnego Śląska przeszedł marsz Obozu Narodowo-Radykalnego. Narodowcy chcieli wyrazić publiczny sprzeciw wobec polityki Unii Europejskiej. Na koniec spalili zdjęcia prezydenta Wrocławia i prof. Zygmunta Baumana. Paleniu portretów towarzyszyły okrzyki "idź na całość, idź na całość".

Ulicami Wrocławia w niedzielne popołudnie przeszło około 200 przeciwników polityki Unii Europejskiej. Wyposażoną w transparenty i skandującą hasła grupę eskortowała policja. - Nie mieliśmy żadnych informacji ani nie było takich momentów, gdy mogło dojść do naruszenia prawa. Całość przemarszu przebiegła dosyć spokojnie - powiedział asp. Wojciech Jabłoński z biura prasowego dolnośląskiej policji.

"Płonie za poglądy i życiorys"

Jednak na zakończenie zgromadzenia, na ul. Kazimierza Wielkiego, narodowcy najpierw podpalili zdjęcie prof. Zygmunta Baumana. Jak mówił mężczyzna trzymający portret socjologa "on tu płonie za poglądy i życiorys, za to że jest tym kim jest". Paleniu zdjęcia towarzyszyły okrzyki "idź na całość, idź na całość".

- Są wśród nas ludzie, którzy tak naprawdę nigdy tutaj nie powinni być. Nie są stąd, uzurpują sobie różnego rodzaju prawa w stosunku do nas, mieszkańców Wrocławia i jest to jedna z tych osób - powiedział przedstawiciel ONR wyciągając i podpalając zdjęcie Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia w jarmułce. I dodawał: ma odpowiednie nakrycie głowy, przyjmuje różnych ludzi, chodzi do meczetu.

Prokuratura sprawdza plakaty

Policja przyglądała się też temu incydentowi. - Cały materiał będziemy analizować i sprawdzać, czy nie doszło do naruszenia porządku prawnego. Materiał prześlemy też do prokuratury celem podjęcia stosownych decyzji - zapowiedział asp. Jabłoński.

Już wcześniej marszowi narodowców postanowili przyjrzeć się śledczy. Chodziło o plakaty zapowiadających pierwszomajowe zgromadzenie na których widać było "hajlującą" kanclerz Niemiec z odwróconym krzyżem wyrysowanym na czole. Prokuratorzy ocenią, czy doszło do promowania faszystowskiego ustroju państwa.

Marsz odbył się we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: tam//ec / Źródło: TVN24 Wrocław, Radio Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości