Wrocław

Lekarze z Wrocławia zapewniają: jesteśmy gotowi przyjmować pacjentów z chorobami wysoce zakaźnymi

Wrocław

"Nasz personel jest gotowy przyjmować pacjentów zarażonych chorobami wysoce zakaźnymi"
tvn24Pracownicy szpitala we Wrocławiu zapewniają, że wiedzieliby jakie należy zastosować procedury ws. eboli

Krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych mówi, że polskie szpitale nie są przygotowane na ewentualne leczenie pacjentów z ebolą. Odmienne zdanie przedstawiają lekarze z Wrocławia. - Nasz personel jest gotowy przyjmować pacjentów, którzy mogą być zarażeni chorobami wysoce zakaźnymi - stwierdza Grzegorz Madej, ordynator oddziału chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Prof. Andrzej Horban przedstawił pesymistyczny obraz tego, jak polskie szpitale są przygotowane do hospitalizowania osób z ebolą. Ocenił mianowicie, że nie są przygotowane. Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych uważa, że lekarze w obawie o własne zdrowie uciekną w popłochu, zamiast leczyć chorych. Według jego opinii nie ma odpowiednich procedur, warunków, ale też np. skafandrów zabezpieczających przed zarażeniem.

"Jesteśmy przygotowani"

Inny obraz przedstawiają lekarze z Wrocławia. - Proceduralnie, organizacyjnie, również jeśli chodzi o niezbędny sprzęt ochronny i osobisty oraz z punktu widzenia samych pomieszczeń jak najbardziej jesteśmy przygotowani - zapewnia Janusz Jerzak z wojewódzkiego szpitala specjalistycznego we Wrocławiu.

- Przed każdym pacjentem, który wraca z terenów endemicznych i wykazuje objawy, które mogą sugerować chorobę wysoce zakaźną - również ebolę - nasi pracownicy muszą być zabezpieczeni. I nasi pracownicy są zabezpieczeni i przygotowani do różnego rodzaju zagrożeń - przekonuje Grzegorz Madej, ordynator oddziału chorób zakaźnych.

Lekarze i personel szpitala dysponują środkami ochrony. - Są one najwyższej jakości, zgodnie z rekomendacjami światowej organizacji zdrowia, zaleceniami Państwowego Zakładu Higieny. Mają stanowić ochronę dla naszego personelu, który jest gotowy przyjmować pacjentów, udzielać konsultacji tym, którzy mogą być zarażeni chorobami wysoce zakaźnymi - dodał.

Autor: jl//kdj / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości