Wyprzedzał na przejściu dla pieszych, za nim jechał radiowóz

Autor:
pop
Źródło:
tvn24.pl
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszychKMP Legnica
wideo 2/7
KMP LegnicaWyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych, a policjanci jadący za nim to nagrali i zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Na konto mężczyzny wpadło 15 punktów karnych, dostał też mandat. Manewr kosztował go 1,5 tysiąca złotych.

30 marca na terenie Legnicy funkcjonariusze pełniący służbę pojazdem wyposażonym w wideorejestrator, po godzinie 10 zarejestrowali, jak kierujący jadąc lewym pasem ruchu ulicy Wrocławskiej, wyprzedził na przejściu dla pieszych pojazd, który poruszał się prawym pasem jezdni.

63-letni mieszkaniec Jawora został zatrzymany do kontroli drogowej w związku z popełnionym wykroczeniem. Policjanci nałożyli na niego mandat karny w kwocie 1500 złotych i 15 punktów karnych.

PRZECZYTAJ: Zatrzymywali ją 16 razy, nigdy nie miała prawa jazdy. Znowu usiadła za kierownicą.

Bezwzględny zakaz

W połowie 2021 roku obowiązywać zaczęły przepisy między innymi zmieniające zakres obowiązków, jakie ciążą na kierowcach i osobach pieszych właśnie w obrębie przejść dla pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Przepisy te bezwzględnie zabraniają kierującemu pojazdem wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Ponadto kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Autor:pop

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KMP Legnica

Pozostałe wiadomości