TVN24 | Wrocław

"Mówiące kamery" w parku. Nie tylko obserwują, ale i zwracają uwagę

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/gp
Źródło:
TVN24 Wrocław
"Mówiące kamery" w legnickim parku
"Mówiące kamery" w legnickim parkuTVN24 Wrocław
wideo 2/6
TVN24 Wrocław"Mówiące kamery" w legnickim parku

W legnickim Parku Miejskim, przy fontannach, obok kamer monitoringu zainstalowano głośniki. Teraz strażnicy miejscy oprócz obserwacji mogą upominać ludzi wchodzących do wody, śmiecących, czy dokonujących aktów wandalizmu.

W części francuskiej parku zamontowanych jest 10 kamer i dwa głośniki, których działanie jest sprawdzane przez ostatni tydzień. Strażnicy miejscy obsługujący kamery mogą upominać ludzi np. śmiecących, niszczących publiczne mienie, czy jeżdżących w tym miejscu na rowerach, co jest zabronione. Legnicka straż miejska jest zadowolona z efektów - wszystko działa, jak należy, komendy wydawane przez operatora są dobrze słyszalne, ludzie reagują na upomnienia.

Monitoring z głośnikami w legnickim parkuTVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prewencja i pomoc

- Mówiąca kamery to kolejne narzędzie w walce z wandalizmem, czy łamaniem przepisów. Ich rola jest typowo prewencyjna - mówi Mirosław Giedrojć, komendant straży miejskiej w Legnicy.

Nowe rozwiązanie może służyć nie tylko do zwracania uwagi osobom odwiedzającym park, ale także do upewniania się, czy wszystko z nimi w porządku. Czy na przykład ktoś tylko odpoczywa na ławce, czy też może wymaga pomocy.

- Jeżeli jakaś osoba leży, nie wiemy, co się wydarzyło, możemy poprzez ten system skomunikować się w jedną stronę z tą osobą. Może ona podnieść rękę do góry, jak poprosimy i już widzimy, że wszystko jest okej. W tego typu sytuacji jest to pomocne - dodaje Konrad Szczepański ze straży miejskiej w Legnicy.

Legnicki magistrat zapowiada, że planowany jest montaż kolejnych głośników.

Operator straży miejskiej może zwracać uwagę na odległośćTVN24

Autor:ib/gp

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości