Wrocław

Kuria odwołała proboszcza. 10 lat temu był skazany za molestowanie

Wrocław

Kuria odwołała proboszcza z Brożca
M.Walczak/balu | TVN 24 WrocławW 2003 roku ksiądz molestował ministrantów z parafii w Pszennie

Archidiecezja wrocławska odwołała w sobotę proboszcza z Brożca. 10 lat temu ksiądz został skazany za molestowanie ministrantów.

Ksiądz Edward został skazany za molestowanie w 2003 roku. Wtedy właśnie, będąc proboszczem parafii w Pszennie (woj. Dolnośląskie) usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Po trzech latach duchowny wrócił do posługi kapłańskiej. Po tym jak jego wyrok uległ zatarciu, a sąd nie orzekł wobec księdza zakazów pełnienia funkcji duszpasterskich i kontaktu z nieletnimi, archidiecezja pozwoliła mu wrócić do pełnienia funkcji proboszcza w innej parafii.

- Ten ksiądz powrócił dopiero po tym, kiedy jego wyrok upłynął, kiedy nie było prawnych powodów do odsuwania go z kościoła. Teraz patrzymy na to trochę inaczej. Bierzemy pod uwagę empatię do ofiar i zapobieganie powtórzenia takich czynów - informuje ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Proboszcz z wyrokiem za pedofilię

Według zapewnień kurii, od 2006 roku nie było żadnych niepokojących sygnałów świadczących o pedofilskich skłonnościach księdza z Brożca. Gdy jego sprawę na początku października nagłośniła lokalna gazeta, archidiecezja zapowiedziała powołanie komisji zajmującej się sprawami duchownych z wyrokami. Ksiądz Edward miał zostać wezwany na badania u specjalistów. To od ich decyzji mają zależeć dalsze losy księdza.

- Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ksiądz arcybiskup powołał specjalną komisję celem zbadania spraw, w których osoby duchowne należące do Archidiecezji Wrocławskiej zostały w minionych latach oskarżone o molestowanie seksualne nieletnich - mówi ks. Jóźwiak.

Dodaje też, że arcybiskup czeka na wyniki prac komisji, które wykażą co należy robić z duchownymi, którym udowodniono pedofilię. - Wtedy też podejmiemy decyzję, co dalej z księdzem z Brożca. Możliwe, że zostanie skierowany na badania lub terapię. Być może prace komisji wykażą inne osoby, nad którymi będzie trzeba się zastanowić - tłumaczy.

Odwołany proboszcz ma na razie zamieszkać w jednym z ośrodków kościelnych.

"Obmacywał, dotykał intymnych miejsc"

Sprawa ks. Edwarda w 2003 roku była jedną z najgłośniejszych w regionie afer pedofilskich.

- Obmacywał, dotykał intymnych miejsc, przytulał i sapał – zeznawali wówczas chłopcy, których przez wiele miesięcy molestował ksiądz Edward.

Mimo to sąd nie orzekł wobec niego zakazu pełnienia funkcji duszpasterskich i zakazu kontaktu z nieletnimi. Ze względu na obowiązujące wówczas przepisy prawa, po upłynięciu okresu próby, karę uznano za wykonaną, dlatego nastąpiło zatarcie skazania. Do 2006 roku ksiądz był zawieszony w posłudze kapłańskiej. Potem ponownie został proboszczem.

Siedem lat temu ksiądz trafił na parafię w Brożcu, z której w sobotę, decyzją arcybiskupa, został odwołany.

Autor: balu/par / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław

Pozostałe wiadomości