Kukiz i Czerwonka w sejmiku? Kandydują artyści, sportowcy i byli posłowie

Wikipedia, tvn24Kto zasiądzie w sejmiku dolnośląskim?

Znani w regionie samorządowcy, byli posłowie oraz artyści i sportowcy wystartują w wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego. Wspólne listy wystawiła Platforma Obywatelska i środowisko samorządowców związane z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość komentuje: - Na naszych listach nie ma celebrytów czy osób znanych z aktywności w innych dziedzinach. Stawiamy na osoby sprawdzone.

Wspólna lista Dutkiewicza i PO w wyborach do sejmiku będzie wystawiona pod szyldem Platformy. Z kolei lista obu środowisk do Rady Miasta Wrocławia - pod szyldem Komitet Wyborczy Wyborców Rafał Dutkiewicz z Platformą. PO ma poprzeć też związanych z Dutkiewiczem kandydatów na prezydentów Świdnicy i Jeleniej Góry oraz udzielić mu poparcia w wyborach na prezydenta stolicy Dolnego Śląska.

Muzyk i łyżwiarka od "separatystów"

W okręgu wrocławskim wspólną listę do sejmiku otwiera obecna przewodnicząca sejmiku dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, a w okręgu podwrocławskim - Dutkiewicz. W okręgu wałbrzyskim na czele listy znalazł się obecny prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, w jeleniogórskim – marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, a w legnickim - związany ze środowiskiem Dutkiewicza wicemarszałek województwa Jerzy Michalak. Listy do sejmiku województwa przestawił również Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy, powstały w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ), któremu szefuje Dutkiewicz. Działaczom tego komitetu nie podoba się koalicja Dutkiewicza z PO. Podkreślają, że "nie chcą być klientami partii politycznych", a w środowisku samorządowców nazywa się ich "lokalnymi separatystami". Na listach tego komitetu znaleźli się m.in. Paweł Kukiz, znany muzyk i aktywista społeczny oraz Natalia Czerwonka, srebrna medalistka olimpijska z Soczi w drużynowym wyścigu łyżwiarek szybkich. Jedynkami na listach tego komitetu są m.in.: prezydent Lubina Robert Raczyński oraz prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Odeszli od Palikota, startują z list SLD

SLD-Lewica Razem w wyborach do sejmiku województwa postawiła na dotychczasowych radnych oraz byłego posła Janusza Krasonia, który jest liderem listy w okręgu podwrocławskim. Krasoń po trzech kadencjach w Sejmie w ostatnich wyborach parlamentarnych nie zdobył mandatu posła.

W pozostałych okręgach kandydatami są dotychczasowi radni: były poseł i sekretarz generalny SLD Marek Dyduch (okręg wałbrzyski), Grażyna Malczuk (okręg jeleniogórski) i Michał Huzarski (okręg legnicki). Liderem listy we Wrocławiu jest wicemarszałek województwa Radosław Mołoń, a listę w tym okręgu zamyka do niedawna szef wrocławskiego Twojego Ruchu Tomasz Czajkowski

- Czajkowski, zanim związał się z ugrupowaniem Janusza Palikota, był wieloletnim działaczem SLD i po odejściu nigdy o nas źle nie mówił, nie spalił sobie mostów. Zresztą na naszych listach, także do rady miejskiej, jest kilka osób związanych z Twoim Ruchem. To wynika bardziej z rozpadu tego ugrupowania niż z faktu, że kusiliśmy tych kandydatów - powiedział PAP Czesław Cyrul, szef miejskich struktur SLD we Wrocławiu.

Ojciec pani wiceminister i mąż europosłanki

Emil Antoniszyn, nauczyciel akademicki i bankowiec, jest kandydatem dolnośląskiego PSL na prezydenta Wrocławia. Prywatnie to ojciec wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik, która w wyborach samorządowych powalczy o mandat radnej wojewódzkiej w okręgu legnickim.

We Wrocławiu liderem listy PSL w wyborach do sejmiku jest Henryk Geringer de Oedenberg - naukowiec, nauczyciel akademicki i były mąż obecnej europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg. Natomiast w okręgu podwrocławskim jedynką jest obecny wicewojewoda dolnośląski z tej partii Ewa Mańkowska.

PiS: U nas nie ma celebrytów

Liderami list Prawa i Sprawiedliwości są dotychczasowi radni, zarówno w wyborach do sejmiku, jak i Rady Miejskiej Wrocławia.

- Stawiamy na osoby sprawdzone w pracy samorządowej. Na naszych listach nie ma celebrytów czy osób znanych z aktywności w innych dziedzinach - powiedział PAP Paweł Hreniak, od dwóch kadencji szef klubu radnych PiS w sejmiku dolnośląskim.

Obok Hreniaka do sejmiku kandydują też obecni radni: Andrzej Jaroch, Piotr Sosiński, Krzysztof Skóra, Tadeusz Lewandowski, Elżbieta Gaszyńska oraz Leszek Dąbrowski.

Jak powiedział Piotr Babiarz, poseł PiS i pełnomocnik partii w wyborach samorządowych na Dolnym Śląsku, na listach są też kandydaci Solidarnej Polski, Polski Razem oraz członkowie NSZZ Solidarność.

- Po tym jak Rafał Dutkiewicz nawiązał bliską współpracę z PO, zgłaszają się do nas też osoby, które dotąd działały na rzecz obecnego prezydenta Wrocławia i są rozczarowane. Ostatecznie jednak przyjęliśmy zasadę, że nie znajdą się na naszych listach - dodał Babiarz.

Autor: balu / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości