Kto dokończy Narodowe Forum Muzyki? Czterech chętnych

Wrocław

www.nfm.wroclaw.plNarodowe Forum Muzyki na wizualizacji

Cztery oferty złożono w przetargu na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Budynek, który miał być gotowy wiosną tego roku, powstanie z ponad rocznym opóźnieniem. W jego sąsiedztwie zbudowany zostanie podziemny parking na 700 miejsc.

- Głównym zadaniem firmy, która wygra przetarg, będzie m.in. montaż wszystkich instalacji, wykonanie elewacji oraz wszystkie prace wykończeniowe. W tej chwili musimy przestudiować wszystkie oferty. Umowę będziemy się starali podpisać jak najszybciej - mówi Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje, która zarządza budową.

Gotowe w połowie...

Oferty złożyły cztery firmy. Najtańsza z nich opiewa na kwotę ponad 243 mln zł, a najdroższa na blisko 381 mln zł.

Według Szemplińskiego, budynek Forum jest gotowy w ok. 50 proc., ale nie jest to jeszcze stan surowy zamknięty. Ciągle brakuje m.in. poszycia dachu i części okien.

Podziemny parking przy głównym budynku jest z kolei gotowy w 70 proc. Obecnie prowadzone są prace zabezpieczające, w ramach których trwa m.in. montaż stolarki okiennej.

... a miało już być

Budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 roku. Jednak w październiku 2012 roku poprzedni wykonawca, Mostostal Warszawa, wypowiedział umowę. Firma zostawiła budynek w stanie otwartym surowym.

Wartość inwestycji to prawie 300 mln zł, a niemal połowa tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Już wiadomo, że koszt będzie większy, jednak do czasu wyłonienia nowego wykonawcy inwestor nie chce szacować, ile ostatecznie to będzie kosztować.

Forum ma być gotowe do końca 2014 roku.

Sale na wielkie koncerty

Narodowe Forum Muzyki ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. Zaplanowano w nim salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne. Jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw.

Swoje siedziby będą tam miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa.

Tu mają też odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

Nie tylko muzyka

W obiekcie znajdą się również: przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia.

Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne.

Autor: ansa/mz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.nfm.wroclaw.pl