Z dnia na dzień musieli uruchomić oddział covidowy. Najpierw pomogli mieszkańcy, teraz WOŚP

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib
Źródło:
TVN24 Wrocław
Nowoczesne łóżka od WOŚP dla kłodzkiego szpitalaTVN24 Wrocław
wideo 2/35
TVN24 WrocławNowoczesne łóżka od WOŚP dla kłodzkiego szpitala

17 nowoczesnych łóżek trafiło właśnie na oddział covidowy szpitala w Kłodzku (Dolnośląskie). Darczyńcą jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym samym dołącza do mieszkańców regionu, którzy wcześniej sami wsparli placówkę.

Pod koniec listopada informowaliśmy o trudnej sytuacji szpitala w Kłodzku, który po decyzji wojewody z dnia na dzień musiał uruchomić oddział przeznaczony dla osób zakażonych koronawirusem. Docelowo kilkadziesiąt łóżek, praktycznie wszystko trzeba było dokupić - od kołder i poduszek do środków ochrony osobistej czy wody mineralnej.

Szpital, już przed pandemią w kiepskiej kondycji finansowej, nie mógł sobie pozwolić na dodatkowe wydatki. Pomoc przyszła od mieszkańców Kłodzka i okolic. Uruchomiono zrzutkę internetową. Niezbędne przedmioty przyjeżdżały w kilku transzach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

- Spontanicznie społeczeństwo zorganizowało się, wystąpiło z propozycją oddolną przygotowania darów dla naszego szpitala, konkretnie dla oddziału covidowego. Fundacja działająca na naszym terenie przywiozła nam osiem jonizatorów powietrza, które zostały przekazane na oddział covidowy. Są w tych salach, gdzie przebywają dodatni pacjenci - mówi Jadwiga Radziejewska, dyrektorka szpitala.

Łóżka od WOŚP

Ale to nie jedyna pomoc dla kłodzkiej placówki. Do darczyńców dołączyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na oddział covidowy trafiło kilkanaście specjalistycznych, nowoczesnych łóżek.

- Ustawienie pacjenta w różnych poziomach, pompowanie materacy na zasadzie zapobiegania odleżyn. To jest sprzęt, jaki w XXI wieku powinien mieć każdy pacjent. Łóżka, którymi do tej pory dysponowaliśmy, to były łóżka eksploatowane przez szereg lat i były robione w starej technologii. Mamy nadzieję, że to początek, potrzeb będzie jeszcze wiele - przyznaje Jacek Marcelewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjnych kłodzkiego szpitala.

Oprócz łóżek, WOŚP przekazała także kardiomonitory i respiratory, które do placówki trafią w piątek.

Autor:ib

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław