Wrocław

Budowa pochłonęła 350 mln zł. Koncerty próbne we wrocławskim NFM

Wrocław

PAPW Narodowym Forum Muzyki trwają koncerty próbne

4 września odbędzie się uroczysta inauguracja Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Trwają już próby koncertowe i akustyczne dostrajanie głównej sali. Budowa zakończyła się z dwuletnim opóźnieniem, a całość inwestycji kosztowała 350 milionów złotych.

W piątek, podczas konferencji prasowej, dyrektor Narodowego Forum Muzyki, Andrzej Kosendiak, stwierdził, że akustyczne dostrajanie głównej sali koncertowej przynosi bardzo dobre efekty.

- Jeszcze przed rozpoczęciem budowy i zaprojektowaniem wnętrza wybraliśmy w przetargu jedną z najlepszych nowojorskich firm akustycznych, która np. sugerowała architektom takie drobiazgi jak sposób budowy klimatyzacji czy rur kanalizacyjnych. Chodziło o to, by nic nie zakłócało ciszy w sali - wyjaśnia Kosendiak.

I dodaje, że to dzięki odpowiedniemu projektowi główna sala koncertowa będzie dostrajana przynajmniej na kilka rodzajów wykonywanej muzyki.

Bramy, katary, dębowa podłoga

Lepszej akustyce służą odpowiednio otwierane bramy umieszczone w ścianach, podwieszane elementy sufitu oraz specjalne kotary, tłumiące dźwięki. Dębowa podłoga została tak położona, że pełni funkcję dodatkowego pudła rezonansowego, analogicznie jak w gitarze. Ponad 200 miejsc dla widzów znajduje się również za orkiestrą.

- Inaczej dostraja się sale na koncert symfoniczny czy na występ chóru. Zupełnie inne dźwięki trzeba wytłumić, gdy koncert będzie z nagłośnieniem. A i taka możliwość istnieje na tej sali - tłumaczy dyrektor NFM.

Dostrojenie głównej sali koncertowej NFM wykonuje kanadyjski akustyk i muzyk Tateo Nakujima z firmy Arup. Już odbyło się kilka koncertów m.in. zespołów kameralnych, chóralnych i symfonicznych. W piątek odbyła się próba wrocławskiej orkiestry pod dyrekcją Benjamina Shwartza. Wykonywano m.in. utwór "Morze" Claude'a Debussy'ego. Kosendiak podkreślił, że przy budowie obiektu wybrano możliwość dostrajania sali koncertowej, z powodu troski o publiczne pieniądze.

- Jeśli nie mielibyśmy możliwości dostrajania tej sali, to inwestycja byłaby swoistą loterią. Mogłoby się okazać, że dźwięk nie brzmi dobrze, a takich złych sal jest sporo. Teraz mogę powiedzieć, że mamy jedną z najnowocześniejszych i najlepszych sal koncertowych na świecie - mówi Kosendiak. Do końca sierpnia odbędzie się jeszcze kilka koncertów zróżnicowanych repertuarowo i muzycznie, by zakończyć proces dostrajania sali. Przewidziano obecność publiczności, ponieważ zapełnienie sali ma wpływ na proces dostrojenia.

Technologie zastosowane na budowie Narodowego Forum MuzykiD. Rudnicki/ mir | TVN 24 Wrocław

Inauguracja we wrześniu

- Zapraszam na inaugurację NFM w piątek 4 września, a już 6 września rozpocznie się 50. Festiwal Wratislavia Cantans. Na tym jubileuszowym festiwalu chcemy wykonać program, który był grany na pierwszej edycji, czyli będzie to taka powtórka sprzed pół wieku - opowiada Kosendiak.

W budynku swe siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad oraz festiwale filmowe, ponieważ sala może spełniać funkcje dużego kina.

Forum w liczbach

Główna sala koncertowa ma ponad 1800 miejsc, są też trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach ma sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 48 tys. mkw. W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. Jest też parking podziemny na ok. 700 miejsc. Pierwotnie budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 r., ale w październiku 2012 r. poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na jego budowę. Firma opuściła plac budowy, zostawiając budynek w stanie otwartym surowym. Konieczne okazało się ogłoszenie nowego przetargu, który rozstrzygnięto dopiero pod koniec maja 2013 r.

Budowa obiektu kosztowała ponad 350 mln zł. Niemal połowa tej kwoty pochodzi ze środków unijnych.

Autor: zuza / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP