Kierowcy bez dokumentów, autobusy do naprawy. ITD kontroluje

Wrocław

Aktualizacja:
Artur Łukaszewicz | TVN24 WrocławInspektorzy kontrolowali stan autobusów

Zły stan opon, wycieki płynów, awarie układu kierowniczego i hamulcowego - to najczęstsze problemy autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Blisko połowa ze skontrolowanych przez Inspektorat Transportu Drogowego wozów nie została dopuszczona do dalszej jazdy. Z kolei niektórzy kierowcy nie mieli potrzebnych dokumentów, a jeden nawet prawa jazdy.

- Na Dolnym Śląsku przeprowadzono 115 kontroli autobusów miejskich, w wyniku których 48 pojazdom zatrzymano dowody rejestracyjne. W samym Wrocławiu na 48 kontroli dowody zatrzymano w 23 przypadkach - mówi Alvin Gajadhur, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Dopóki MPK nie naprawi tych usterek, żaden z 23 autobusów nie wyjedzie na wrocławskie ulice. W przypadku pozostałych pojazdów, MPK ma tydzień na usunięcie usterek.

Najczęściej powtarzające się to: zły stan opon, wycieki płynów, niesprawny układ kierowniczy i awarie układu hamulcowego.

- W autobusach zabrakło również wyposażenia, od którego zależy bezpieczeństwo pasażerów. Chodzi np. o młotki do wybijania szyb i oznakowanie wyjść awaryjnych - wymienia Mariusz Kaczmarz z dolnośląskiego oddziału ITD.

MPK: naprawimy to

Co na to Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne?

- Trudno tego uniknąć, jeśli autobusy mają przejechane miliony kilometrów. To rzecz normalna, że w starych ikarusach dochodzi do wycieku płynów. Nie ma jednak zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK.

Zapowiada, że każda z usterek zostanie jak najszybciej naprawiona.

- Najstarsze pojazdy są z 1995 roku, wkrótce zamierzamy wymienić je na nowe, bo ze starymi jest najwięcej problemów - dodaje.

Prowadzili bez dokumentów

Inspektorzy informują również, że część skontrolowanych na Dolnym Śląsku kierowców nie miała przy sobie wymaganych dokumentów, niezbędnych do prowadzenia autobusów.

- Brakowało wypisu z licencji do przewozu osób, ważnych badań lekarskich czy zezwolenia na przewóz osób w komunikacji miejskiej - wylicza rzecznik inspekcji.

Jednen z wałbrzyskich kierowców w ogóle nie posiadał potrzebnych dokumentów.

Mandaty dostało 7 osób.

Kontrola w całym województwie

Funkcjonariusze ITD przeprowadzili kontrolę miejskich taborów we wszystkich większych miejscowościach Dolnego Śląska. Zbadano autobusy m.in. w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Legnicy.

Autor: balu,ansa/par//mz / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław