Wrocław

Kaczyńscy patronami wrocławskiego bulwaru

Wrocław


Bulwar nad Odrą we Wrocławiu od poniedziałku nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Z inicjatywą nadania mu imienia zmarłej pary prezydenckiej wystąpili związkowcy z Solidarności i władze samorządowe.

Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich znajduje się pomiędzy mostami Grunwaldzkim i Pokoju we Wrocławiu.

"Niekłamany autorytet"

- Dla niektórych Lech Kaczyński był postacią kontrowersyjną, ale dla mnie był niekłamanym autorytetem - mówił podczas uroczystości Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, podkreślając przy tym "niewątpliwą i autentyczną troskę" pary prezydenckiej o losy Polski.

- Cieszę się, że Wrocław, jako drugie duże miasto w kraju, po Sopocie, nazywa przestrzeń publiczną imieniem tak wybitnych ludzi - dodał Kazimierz Kimso, szef dolnośląskiej Solidarności. - Brakuje nam Lecha Kaczyńskiego, szczególnie teraz, gdy deptane są prawa pracownicze i wszystkie ideały Solidarności z lat 80-tych - ocenił.

Bez Marty Kaczyńskiej

Na uroczystości zabrakło córki Marii i Lecha Kaczyńskich, Marty. List od niej odczytał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Dawid Jackiewicz. Marta Kaczyńska podziękowała wrocławianom za upamiętnienie swoich rodziców, którzy - jak podkreślała - całe swoje życie poświęcili służbie Polsce. Jackiewicz zaznaczył z kolei, że Lech Kaczyński cenił i wspierał Wrocław m.in. w staraniach o Expo.

- Wielokrotnie gościł tutaj z wykładami i w oficjalnych delegacjach, jako głowa państwa. Dlatego nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy warto prof. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę uhonorować nadaniem ich imienia temu bulwarowi - powiedział poseł.

Autor: ansa/mz / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości