Jeździł w Dakarze, teraz będzie konsulem honorowym Łotwy

TVN24

Archiwum TVNMartin Kaczmarski chce zostać dyplomatą

Martin Kaczmarski, rajdowiec z Wrocławia, który w ubiegłorocznej edycji rajdu Dakar zajął 9. miejsce chce zostać dyplomatą. Na spotkaniu władz województwa dolnośląskiego z ambasadorem Republiki Łotewskiej sportowiec wystąpił jako kandydat na konsula honorowego Łotwy.

Spotkanie w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim poświęcone było promowaniu polsko-łotewskich relacji gospodarczych. Oprócz dyplomatów i urzędników w rozmowach brał udział 25-letni Martin Kaczmarski. W komunikacie zamieszczonym na stronie urzędu został przedstawiony jako "kierowca rajdowy i kandydat na konsula honorowego Republiki Łotewskiej w Polsce".

Martin Kaczmarski podczas spotkania z ambasadorem Łotwy
umwd.dolnyslask.pl

Wyleczył kontuzję i wrócił do treningów

Kaczmarski w styczniu 2014 roku wystartował w 36. edycji Dakaru. W historii wyścigu zapisał się jako najmłodszy kierowca samochodu. Podczas startu zajął 9. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wcześniej uczył się pod okiem Krzysztofa Hołowczyca. - Jestem dumny z mojego ucznia Martina, który jedzie bardzo rozsądnie, szybko i pewnie - mówił w ubiegłym roku doświadczony kierowca.

W tym roku, ze względu na kontuzję w Dakarze nie pojechał. Dopiero w połowie lutego wrócił do treningów po czteromiesięcznej przerwie.

Prestiżowa funkcja

Konsul honorowy w odróżnieniu od konsula zawodowego nie pobiera wynagrodzenia za swoją działalność. Może być traktowany jako oficjalny przedstawiciel państwa i w takim charakterze jest często zapraszany na uroczystości państwowe. To funkcja reprezentacyjna i prestiżowy tytuł.

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław, umwd.dolnyslask.pl