Ścigali się, potrącili śmiertelnie dwie osoby na pasach. Akt oskarżenia przeciwko kierowcom

Wrocław

Dwie osoby zginęły po potrąceniu na przejściu dla pieszych, dwóch kierowców oskarżonych (wideo archiwalne)M. Skrobotowicz, A. Pawlukiewicz | TVN24 Wrocław
wideo 2/6

Na ulicach Jeleniej Góry (Dolnośląskie) Łukasz O. i Oskar L. urządzili sobie wyścigi samochodowe. W ich trakcie potrącili przechodzących przez ulicę pieszych. Kobieta i mężczyzna zmarli na miejscu. Prokuratorzy oskarżają dwóch kierowców o zabójstwo.

Do potrącenia doszło w październiku 2018 roku. - Dwoje pieszych, przechodząc przez przez przejście, zostało potrąconych przez samochód osobowy marki Seat. Osoby te zginęły na miejscu - informował wtedy nadkom. Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.

Dwóch kierowców oskarżonych

Za kierownicą auta, które z impetem uderzyło w 47-letnią kobietę i 57-letniego mężczyznę, siedział 25-letni Łukasz O. Kierowca został zatrzymany. Policjanci zatrzymali też Oskara L., 21-letniego kierowcę drugiego samochodu.

- O. i L. przedstawiono zarzuty tego, że działając wspólnie i w porozumieniu, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonych i godząc się na to dopuścili się zabójstwa z zamiarem ewentualnym - informuje Tomasz Czułowski z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Kierowcy usłyszeli także zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Mężczyźni do stawianych im zarzutów się nie przyznali.

Biegli: przeprojektowane auta stały się niebezpieczne

W trakcie śledztwa samochody poddano badaniom. Biegli stwierdzili, że oba pojazdy zostały zmodyfikowane tak, by zwiększyć ich moc, a dzięki temu przyspieszenie i rozwijaną prędkość. - Według biegłych, bez jednoczesnego przeprojektowania i przystosowania pozostałych podzespołów, w tym układu hamulcowego i kół, takie pojazdy stawały się niebezpieczne - relacjonuje prokurator.

"Nie podjęli manewrów, by uniknąć wypadku"

Zdaniem prowadzących sprawę zachowanie pieszych nie przyczyniło się do wypadku. - Natomiast oskarżeni nie podjęli jakichkolwiek manewrów mających na celu jego uniknięcie - podkreśla Czułowski.

Za zabójstwo mężczyznom grozi nawet dożywocie.

Do zdarzenia doszło w Jeleniej Górze:

Mapa Targeo

Autor: tam//ec / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24 | lukplo