Instytut Pamięci Narodowej ma nowego dyrektora

TVN24

TVN 24Wrocławski IPN z nowym dyrektorem

Profesor Włodzimierz Suleja nie będzie już dyrektorem wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zrezygnował ze stanowiska po 13 latach pracy, a jego miejsce zajmie dr Robert Żurek.

- Od 1 października nastąpi zmiana na stanowisku dyrektora wrocławskiego oddziału. Decyzja o odejściu prof. Sulei była ustalona już jakiś czas temu. Zaskoczeniem nie jest także wybór jego następcy - informuje Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.

13 lat pracy

Profesor Włodzimierz Suleja funkcję dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu pełnił od września 2000 roku. Z wykształcenia jest historykiem mocno związanym z Wrocławiem. To w stolicy Dolnego Śląska skończył studia, obronił doktorat i zrobił habilitację.

Był też pracownikiem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członkiem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", który w 1989 roku przygotowywał wybory parlamentarne.

Młoda krew

Miejsce dotychczasowego dyrektora od 1 października zajmie młodszy o 22 lata dr Robert Żurek.

Wychował się się w Chorzowie, a studia ukończył za zachodnią granicą. Jest absolwentem historii i teologii katolickiej na Freie Universität w Berlinie. W styczniu 2003 obronił pracę doktorską poświęconą stosunkom między polskim a niemieckim kościołem ewangelickim i katolickim w latach 1945-1956.

Był też zastępcą dyrektora Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Do jego głównych zainteresowań należą stosunki polsko-niemieckie po 1945 roku oraz relacje państwo-kościół w Polsce i Niemczech.

Autor: gdem/ansa/iga / Źródło: TVN24 Wrocław