Wrocław

Ikarus wróci na ulice Wrocławia. Kremowo-czerwony, jak dawniej

Wrocław

Miłośnicy transportu miejskiego remontują starego ikarusa
Klub Sympatyków Transportu MiejskiegoWe Wrocławiu trwa remont ikarusa

Czerwono-żółty ikarus, który przez 20 lat kursował po Wrocławiu, trafił pod opiekę miłośników komunikacji miejskiej. W ruch poszły szlifierki. Pasjonaci planują, że jeszcze w tym roku autobus wróci na ulice. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego chce przywrócić mu oryginalną kolorystykę.

Ikarus jeszcze jesienią ubiegłego roku woził pasażerów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Gdy do miasta dotarły nowe solarisy, zapadła decyzja o wycofaniu go z użytku. Z odsieczą ikarusowi przyszedł Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

- Postanowiliśmy uratować kultowy pojazd, który wszyscy wrocławianie kojarzą, a nierzadko wspominają z sentymentem. Chcemy, aby ta część historii miasta nie zaginęła - wyjaśnia Krzysztof Kołodziejczyk, prezes stowarzyszenia.

W stolicy Dolnego Śląska trwają wysiłki, by ikarus mógł wrócić na ulice
W stolicy Dolnego Śląska trwają wysiłki, by ikarus mógł wrócić na uliceKlub Sympatyków Transportu Miejskiego

Po pierwszych oględzinach okazało się, że stan techniczny autobusu jest na tyle dobry, że członkowie stowarzyszenia będą mogli odnowić go własnym siłami.

- Planujemy przywrócić mu oryginalne kremowo-czerwone barwy, aby wyglądał tak, jak na początku swojej służby w stolicy Dolnego Śląska - mówi Kołodziejczyk.

Do sympatyków komunikacji miejskiej dołączają ochotnicy.

- To piękne, że są ludzie, którzy chcą zachować dziedzictwo. Oni wykonują kawał dobrej roboty. Dlatego pomyślałem, że warto ich wesprzeć - podkreśla Bogumił Ucherek z klubu Fiat Coupe Polska.

- Spieszymy się, bo chcemy żeby jeszcze w tym roku ikarus znów wyjechał na ulice - zapowiada prezes.

Odkupują i remontują

Ikarus, który teraz przechodzi lifting, pierwszy raz wyjechał na ulice miasta 20 lat temu. Należy do ostatniej serii 280. Od starszych różnił się drzwiami - dwupłatowymi zamiast harmonijkowymi. Ma automatyczną skrzynię biegów.

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uratował już kilka pojazdów. Jest wśród nich słynna Enusia, czyli wagon typu 4N z 1960 roku. W tej chwili trwa także renowacja tramwaju przegubowego 102Na z 1972 r., jeżdżącego w barwach wrocławskiego MPK do 2009 r.

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego chce, by ikarus powrócił na ulice Wrocławia jeszcze w tym roku:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: tam/lulu / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Pozostałe wiadomości