Historia Śląska Wrocław na 400 stronach

TVN24

Ośrodek Pamięć i PrzyszłośćAlbum czeka na kibiców WKS

Ponad 800 unikalnych zdjęć, plakatów, biletów i nieznanych dokumentów trafiło do 400-stronicowego albumu poświęconego historii piłkarskiego Śląska Wrocław. Książka, wydana przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", trafiła właśnie do sprzedaży.

- To tylko niewielki procent materiału jaki posiadamy. Musielibyśmy wydać 50 takich albumów, żeby wykorzystać wszystko to, co mamy. Od małego jestem ze Śląskiem, kibicowałem klubowi, grałem w piłkę i tak się to wszystko uzbierało - mówi Jarosław Szandrocho, jeden z autorów albumu "Z piłkarskim Śląskiem przez lata... Historia WKS Śląsk Wrocław".

65 lat na kartach

Szandrocho, który na co dzień pracuje w klubie jako fizjoterapeuta, prywatnie jest wielkim pasjonatem historii Śląska. Pomysł, by pochwalić się choćby częścią z ogromnej kolekcji pamiątek, narodził się podczas spotkania z pracownikiem Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

- Jarek Maliniak przyjechał kiedyś do mnie do domu i zobaczył co mam. Zaproponował byśmy wydali to w formie albumu, ale pieniędzy starczyło tylko na niespełna 400 sztuk - przyznaje Szandrocho.

Tak powstała książka poświęcona 65-letniej historii Śląska Wrocław. Blisko 400-stronicowa publikacja zawiera ponad 800 ilustracji. Są to przede wszystkim unikalne zdjęcia, ale także nieznane dokumenty, programy meczowe, plakaty, bilety wstępu czy też wycinki prasowe. Nie brakuje oczywiście ilustracji dokumentujących okres największej świetności klubu, który przypadł na przełom lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Album przedstawia jednak losy klubu od samego początku, bo od 1947 roku. Swoją opowieść kończy na sezonie 2011/2012, kiedy Śląsk, po raz drugi w swojej historii, sięgnął po mistrzostwo Polski.

Książkę można kupić w sklepach Śląska Wrocław oraz przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Kosztuje 70 złotych.

Śląsk czeka na muzeum

Autorzy albumu swoje pamiątki mają schowane w skrzyniach. Czekają na moment, kiedy będą mogli pokazać kolekcje innym kibicom Śląska Wrocław na wystawie.

- Marzy mi się, że powstanie muzeum, do którego trafią puchary, proporczyki, kubeczki, dawne bilety czy programy meczowe. Każdy mógłby oddać do niego wszystko to, co dziś ma schowane w domu - dodaje Szandrocho.

Muzeum Śląska Wrocław mogłoby powstać na wrocławskim stadionie. Jego przedstawiciele od dawna zapewniają, że miejsce na wystawę jest przygotowywane.

Autor: ansa/b / Źródło: TVN24 Wrocław, slaskwroclaw.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ośrodek Pamięć i Przyszłość