Znaleźli bombę lotniczą, ewakuowali trzy tysiące osób

TVN24

Saperzy wyciągnęli bombę z wykopuTVN24 Wrocław
wideo 2/3

W Głogowie (Dolnośląskie) trwa przebudowa alei Wolności. Robotnicy odkryli na miejscu 250 kilogramową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. W związku z niebezpieczeństwem przy wyciąganiu jej z wykopu, ewakuowano około trzy tysiące osób. Saperom szybko udało się odkopać, a następnie wywieźć ładunek na poligon.

W trakcie prac remontowych, operator koparki odsłonił łyżką fragment bomby. Jej waga oceniana była na około 250 kilogramów.

Na terenie całego Głogowa, gdzie w czasie wojny toczyły się walki i bombardowania, tego typu znaleziska są niemal na porządku dziennym. Zazwyczaj wiązało się to z ewakuacją kilkuset osób. Tym razem skala była jednak znacznie większa.

Największa ewakuacja

- Miasto planowo będzie ewakuowało około trzy tysiące osób. Są to głównie mieszkańcy z alei Wolności, ulicy Grodzkiej, Jedności Robotniczej, Sikorskiego oraz prywatni przedsiębiorcy, ich pracownicy i klienci hotelu Qubus - informowała w środę popołudniu Marta Dytwińska-Gawrońska, rzecznik prezydenta Głogowa, zaznaczając, że będzie to największa ewakuacja w historii miasta.

Kierownik biura zarządzania kryzysowego Karol Skowroński przekazał, iż wojsko określiło promień rażenia bomby na około 600 metrów.

- Pobliskie szkoły również mają wstrzymane zajęcia, przedszkole publiczne niedaleko stąd również nie będzie przyjmowało dzieci. Wszystkie te instytucje są już poinformowane, informacja będzie przekazywana rodzicom za pośrednictwem komunikatów ale również dziennika elektronicznego - dodawał Skowroński.

Choć o bombie wiedziano już od środy rano, z racji dużego przedsięwzięcia logistycznego (trzeba znaleźć tymczasowe schronienie dla wszystkich osób), ewakuacja rozpoczęła się dopiero w czwartek rano, po godzinie 7.

Szybko poszło

Miasto liczyło, że ewakuację uda się przeprowadzić do godziny 11. - Zakończyła się ona jednak znacznie wcześniej niż mogliśmy przewidywać. W związku z tym saperzy mogli zacząć swoje działania wcześniej - mówi Karol Skowroński.

O godzinie 11 zakończyła się cała operacja. Saperom szybko udało się odkopać bombę, a następnie wywieźć ją w bezpieczne miejsce. Ostatecznie zostanie zdetonowana na poligonie.

- Ponad 100 osób skorzystało z naszej gościny w szkole podstawowej numer 2. Kilkanaście osób wymagających opieki medycznej, na czas ewakuacji zostało przewiezionych do szpitala. Niedługo będą mogły wrócić do swoich domów - zapewnia Skowroński.

Bombę znaleziono w trakcie przebudowy alei Wolności w Głogowie:

Mapa Targeo

Autor: ib/gp / Źródło: TVN24 Wrocław