Wrocław

Fani Harry'ego Pottera chcą kupić Zamek Czocha. Jednego dnia zebrali 18 tysięcy dolarów

Wrocław

Fani Harry'ego Pottera na dolnośląskim Zamku Czocha
cosmicjokeuk | College of WizardryCollege Of Wizardry na Zamku Czocha

Dolnośląski Zamek Czocha jest dobrze znany fanom Harry'ego Pottera. To tam w listopadzie odbył się zlot miłośników młodego czarodzieja. Teraz postanowili kupić twierdzę na własność, aby mogła zastąpić im Hogwart. Brytyjskie media donoszą, że ruszyła już zbiórka na zakup polskiej fortecy.

Kilka dni temu brytyjskie media poinformowały, że Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart szuka dla siebie stałej siedziby w Polsce. Z kolei "The Telegraph" informuje że miłośnicy Pottera 28 lutego uruchomili w internecie zbiórkę. Planują zebrać przynajmniej 50 tys. dolarów na pokrycie kosztów listopadowego zjazdu na Zamku Czocha, jeśli uda im się uzyskać 175 tys. dolarów, to zorganizują tam trzy kolejne zjazdy. Natomiast zebranie miliona dolarów ma im pozwolić kupić zamek na własność.

Z doniesień brytyjskiej prasy wynika, że w ciągu jednego dnia udało im się uzbierać 18 tys. dolarów.

Uczestnicy kilkudniowej rozgrywki toczącej się w plenerach Zamku CzochaChristina Molbech | facebook.com

Urzekł ich zamek

W połowie listopada odbył się pierwszy zlot fanów Pottera. Do dolnośląskiego Zamku Czocha zjechało 190 osób z 11 krajów świata. Korytarze i komnaty twierdzy na kilka dni zamieniły się w raj dla fanów książek i filmów o Harrym Potterze. Miejsce zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie, dlatego postanowili częściej spotykać się w dolnośląskiej twierdzy, a nawet kupić zamek.

- Podczas zlotów bawimy się w LARP (live action role-playing - przyp. red.). Uczestnicy odgrywają luźno zarysowany scenariusz. W swoich rolach są przez dzień i noc. Mają też odpowiednie kostiumy i rekwizyty - tłumaczył w listopadzie Dominik Dembiński, jeden z organizatorów wydarzenia.

Magiczne zajęcia i czarodziejska atmosfera

Podobnie, jak w książce adepci magii byli przyjmowani do czarodziejskich domów, mieli zajęcia z walki z czarną magią, łamania klątw i uroków, uzdrawiania czy z pracy z magicznymi stworzeniami. Mogli też wybrać naukę na pracowników Ministerstwa Magii albo zgłębiać sekrety mugoli, czyli osób pozbawionych magicznych mocy.

Nie tylko uczestnicy gry byli odpowiednio ucharakteryzowani. Na fanów Pottera czekały ukryte leśne ścieżki, ciemne korytarze czy lustrzana komnata.

Zamek Czocha gościł 190 graczy z 11 krajów świataJohn-Paul Bichard | facebook.com

Międzynarodowy rozgłos

Gra "College of Wizardry" została zorganizowana przez wolontariuszy z polskiego stowarzyszenia Liveform i duńskiej Rollespilsfabrikken. O grze i średniowiecznym zamku informowały zagraniczne media: "Daily Mail", Fox News i "USA Today".

Kolejne dwa zjazdy zaplanowano na pierwszą połowę kwietnia.

Autor: zuza / Źródło: The Telegraph, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: rollespilsakademiet.wix.com | cosmicjokeuk

Pozostałe wiadomości