Wrocław

Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu z 119 mln dotacji rządowej

Wrocław

tvn24Wrocław w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury

Wrocław otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 119 mln zł wsparcia na przygotowania programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Jest to o 85 mln zł mniej niż zapowiadano. Pierwsza transza z tej kwoty trafi do stolicy Dolnego Śląska w 2015 r.

- Wsparcie resortu kultury na organizację ESK zostanie podzielone na dwa etapy - informuje Marcin Jasiński z Biura Festiwalowego Impart 2016. To ta instytucja jest odpowiedzialna za przygotowanie Wrocławia do piastowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Według Jasińskiego w 2015 r. miasto otrzyma 20 mln zł, zaś w latach 2016-2017 kolejne 99 mln zł. Operatorem środków rządowych ma być Narodowe Forum Muzyki - instytucja współprowadzona przez ministerstwo kultury.

Minister obiecywał więcej

To dużo mniej, niż zapowiadał były minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jeszcze kilka miesięcy temu obiecywał, że na organizację całego przedsięwzięcia ministerstwo przekaże 204 mln zł. Taka kwota pojawiła się również w wieloletnim projekcie "Europejska Stolica Kultury 2016". Według wstępnych szacunków cała organizacja miała pochłonąć 852 mln zł.

Intensywne przygotowania do ESK

Od połowy zeszłego roku nad przygotowaniem programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. pracuje grupa dziewięciu kuratorów, którzy odpowiadają za wydarzenia w następujących dziedzinach: architektura, muzyka, film, literatura, performance, sztuki wizualne i teatr.

Jasiński poinformował, że cały program wydarzeń związanych ze sprawowaniem przez Wrocław tytułu ESK zostanie ogłoszony w połowie 2015 r.

Wrocław stolicą kultury

W założeniu we Wrocławiu mają w ramach ESK gościć gwiazdy, np. znani pisarze podczas Europejskiej Nocy Literatury; szereg imprez będzie miało charakter masowy, jak np. sylwestrowy performance na wrocławskim Rynku. W sumie w ciągu roku ma się odbyć kilkadziesiąt imprez kulturalnych różnej rangi. Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z hiszpańskim San Sebastian.

Autor: mir/kv / Źródło: PAP, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości