TVN24 | Wrocław

Policja: sprzedawał zabytkowe monety, niektóre sam postarzał

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam
Źródło:
policja Dzierżoniów
Monety skonfiskowane u mężczyzny zajmującego się handlem zabytkami
Monety skonfiskowane u mężczyzny zajmującego się handlem zabytkamipolicja Dzierżoniów
wideo 2/6
policja DzierżoniówMonety skonfiskowane u mężczyzny zajmującego się handlem zabytkami

55-letni mieszkaniec Dolnego Śląska wystawiał w internecie na sprzedaż zabytkowe monety. Te, które nie były wystarczająco wiekowe, by sprostać potrzebom klientów, miał specjalnie niszczyć, by wyglądały na starsze. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Informację o działalności mieszkańca powiatu dzierżoniowskiego miejscowi policjanci otrzymali od swoich kolegów z Bydgoszczy. - Wynikało z niej, że mężczyzna oferuje do sprzedaży zabytkowe monety. Wśród rzeczy na sprzedaż miały znajdować się środki płatnicze z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Najstarsze z nich miały pochodzić z pierwszego wieku naszej ery - relacjonuje Marcin Ząbek z policji w Dzierżoniowie.

Policja: stare sprzedawał, zbyt nowe postarzał

Mundurowi zatrzymali mężczyznę i skonfiskowali 379 zabytkowych monet, a także tak zwany złom numizmatyczny. - Okazało się, że 55-latek niektóre z monet niszczył po to, by wyglądały na starsze - przekazuje Ząbek. I dodaje, że dzięki temu sprzedawca chciał zwiększyć wartość swojego towaru.

Oprócz zabytkowych monet zabezpieczono także złom numizmatycznypolicja Dzierżoniów

Zatrzymany usłyszał zarzut niszczenia zabytków poprzez ich umyślne postarzanie i działanie na szkodę Skarbu Państwa poprzez ich sprzedaż. Jednak jak podkreśla policja, sprawa jest rozwojowa, a to oznacza, że niewykluczone są kolejne zarzuty. - Warto także przypomnieć, że samodzielne pozyskiwanie zabytków, bez posiadanie odpowiednich zezwoleń, jest procederem prawnie zabronionym - zaznacza Ząbek.

Mężczyznę zatrzymali policjanci z DzierżoniowaGoogle Maps

Autor:tam

Źródło: policja Dzierżoniów

Źródło zdjęcia głównego: policja Dzierżoniów

Pozostałe wiadomości