Dziennikarka tvn24.pl ze stypendium im. Leopolda Ungera. Chce pisać o Abchazji

Wrocław

arch. prywatne | O.BierutDziennikarkę interesuje Abchazja i życie jej mieszkańców

Olga Bierut, dziennikarka tvn24.pl, została nagrodzona w konkursie o stypendium im. Leopolda Ungera, wybitnego polskiego publicysty. Kapituła doceniła jej pomysł reportażu o Abchazji. - Wyjazd w tamte rejony to podróż w czasie, jak do Polski z lat 90. - ocenia Bierut.

- Jestem zaskoczona i bardzo się cieszę. Życie ludzi w nieuznawanych krajach to kopalnia tematów dla reportażystów i bardzo chcę o tym napisać - mówi Olga Bierut, dziennikarka tvn24.pl, która zdobyła stypendium im. Leopolda Ungera.

Ludzie urzekają

Kapituła doceniła jej pomysł reportażu o Abchazji w Gruzji, którą Bierut zwiedzała w tym roku. To, co szczególnie ją urzekło, to gościnność ludzi.

- Na Bliskim Wschodzie i w rejonach kaukaskich ludzie są otwarci, honorowi i bardzo emocjonalni. Chętnie opowiadają o swoim życiu, zapraszają do siebie i częstują wszystkim, co mają - wspomina dziennikarka.

"Jak Polska z lat 90."

Przyznaje też, że choć od oficjalnego zakończenia konfliktu gruzińsko-abchaskiego minęło 20 lat, napięcia widać cały czas.

- Abchazja uznawana jest przez Gruzję i Europę za gruziński region, ale ona sama ma się za osobne państwo - przypomina Bierut, dla której wyjazd w tamte rejony to podróż w czasie, jak do Polski z lat 90.

- Życie w kraju, w którym wiceminister spraw zagranicznych zarabia 200-300 euro, a jego zastępcy dorabiają do pensji śpiewając w klubach, tylko pozornie różni się od naszego - dodaje dziennikarka TVN24.

Czworo nagrodzonych

Stypendium im. Leopolda Ungera przyznaje Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie z Lublina. Skierowane jest do młodych dziennikarzy i studentów dziennikarstwa. Główna nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych przeznaczona jest na realizację tematu publicystycznego. Kapituła wyróżnia też trzy osoby, które w ramach stypendium odbędą staże w redakcjach "Le Soir", "Gazety Wyborczej" i "Polityki".

Oprócz Olgi Bierut, której pomysł uznano za najlepszy, nagrodzeni zostali też Łukasz Goniak, Maciej Orłowski i Małgorzata Osowiecka.

Wybitny dziennikarz

Leopold Unger był polskim publicystą, komentatorem spraw międzynarodowych i jednym ważniejszych twórców paryskiej "Kultury". W ostatnich latach życia często przyjeżdżał na UMCS, gdzie prowadził warsztaty dziennikarskie. W 2009 r. otrzymał doktorat honoris causa tej uczelni. W testamencie przekazał UMCS swoje archiwum i bibliotekę.

Autor: ansa/mz / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: arch. prywatne | O.Bierut