Wrocław

"Dziękuję za godne pożegnanie męża, tatusia, dziadziusia i prezydenta RP"

Wrocław

Aktualizacja:
Trumna z ciałem Kaczorowskiego trafiła do kościoła
TVN24Uroczysty orszak pożegnalny

Po kościelnych uroczystościach trumna z ciałem prezydenta została przeniesiona z powrotem do sali Oratorium Marianum. Ostatniego prezydenta na uchodźstwie wrocławianie będą mogli żegnać do 22.00.

- 20 lat temu otrzymał tutaj tytuł honoris causa i togę, którą szanowaliśmy, jak perłę z Polski - mówiła Karolina Kaczorowska, żona zmarłego prezydenta. - Teraz ją oddałam, niech będzie symbolem naszego życia za Polskę - dodała po uroczystej mszy św. odprawionej w Kościele Uniwersyteckim. Dziękowała również wszystkim, którzy przyszli pożegnać jej tragicznie zmarłego męża:

- Dziękuję za tak godne pożegnanie męża, tatusia, dziadziusia i prezydenta RP - mówiła Kaczorowska.

Ci, którzy chcą jeszcze oddać cześć Ryszardowi Kaczorowskiemu we Wrocławiu. Do godz. 22.00 trumna z jego ciałem do godz. 22.00 była wystawiona w uniwersyteckiej sali.

Wrocławianie żegnają prezydenta

Rano trumnę z ciałem prezydenta przewieziono z Zakładu Medycyny Sądowej i wniesiono do sali Oratorium Marianum. Tuż za nią w orszaku weszła rodzina zmarłego.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego przypomniał zasługi prezydenta Kaczorowskiego dla kraju, za które 21 lat temu został mu przyznany tytuł doktora honoris causa wrocławskiej uczelni.

Później rozpoczęła się uroczysta liturgia, której przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz. Po uroczystościach sala została otwarta dla wrocławian, którzy chcą pokłonić się prezydentowi.

- Chcemy dać wrocławianom możliwość oddania czci Ryszardowi Kaczorowskiemu - wyjaśniał wcześniej dr Jacek Przygodzki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.

Chwilę przed 17.00 trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego została wyniesiona w kierunku Kościoła Uniwersyteckiego, gdzie odbędzie się żałobna msza święta koncelebrowana za spokój duszy prezydenta. Wezmą w niej udział bliscy Kaczorowskiego, przedstawiciele dolnośląskich władz, uczelni i mieszkańcy.

Pożegnanie prezydenta Kaczorowskiego we Wrocławiu
Pożegnanie prezydenta Kaczorowskiego we WrocławiuTVN24

Harmonogram uroczystości we Wrocławiu:

9.20 (wystąpiło ok. 20-minutowe opóźnienie) - wprowadzenie trumny prezydenta do Oratorium Marianum, liturgia święta;

Następnie do 16.15 - wstęp do Oratorium Marianum wolny dla wszystkich, pragnących złożyć hołd ostatniemu Prezydentowi II Rzeczypospolitej;

16.55 - wyprowadzenie trumny i przemarsz konduktu z Oratorium Marianum do Kościoła Uniwersyteckiego i msza św. żałobna koncelebrowana za spokój duszy św. pamięci Ryszarda Kaczorowskiego, sprawowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego;

19.00 - wyprowadzenie trumny przy asyście wojskowej z Kościoła Uniwersyteckiego i przemarsz konduktu do Oratorium Marianum;

do 22.00 - wstęp do Oratorium Marianum wolny dla wszystkich, pragnących złożyć hołd ostatniemu prezydentowi II Rzeczypospolitej;

Z kolei w sobotę, w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, odbędzie się ponowny pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego.

Pomylono ciała

Zwłoki Kaczorowskiego były po ekshumacji badane we wrocławskim Zakładzie Medycyny Sądowej. Ostatni prezydent II RP na uchodźstwie - jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej - miał zostać pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Naczelna Prokuratura Wojskowa podejrzewała, że jego ciało zostało pomylone z inną ofiarą katastrofy. 22 października ekshumowano ciało ze świątyni Opatrzności Bożej oraz ciało pochowane na Powązkach. Badania wykazały, że rzeczywiście doszło do pomyłki.

Autor: balu,bieru//ec/k / Źródło: TVN 24 Wrocław

Pozostałe wiadomości