Dutkiewicz i PO ogłosili wspólny program. "Czujemy poparcie wrocławian"

TVN24

TVN24 Wrocław | P. Hawałej/mirW niedzielę Dutkiewicz i PO ogłosili swój program

Obiecują budowę szkół, przedszkoli i żłobków oraz inwestowanie w infrastrukturę drogową we Wrocławiu - w niedzielę KWW Rafał Dutkiewicz z Platformą zaprezentował swój program. Platforma w wyborach poprze dotychczasowego prezydenta Wrocławia, choć nie jest on członkiem partii.

Niedzielne głoszenie programu oznacza inaugurację wspólnej kampanii wyborczej w wyborach samorządowych. Hasło obu środowisk politycznych to "Łączy nas Wrocław".

Podczas konwencji prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wymienił kilka priorytetów swego programu.

Nowe szkoły i klimatyzacja w komunikacji

- Powstaną nowe szkoły, przedszkola i żłobki, powstanie obwodnica Leśnicy i aleja Wielkiej Wyspy, rozbudujemy system ścieżek rowerowych, na ulicach pojawią się pojazdy elektryczne, zapewnimy rozwój transportu zborowego i zwiększymy komfort podróży tramwajami i autobusami poprzez wprowadzenie klimatyzacji w pojazdach - zapewniał Dutkiewicz.

Dodał, że wrocławianie w jeszcze większym stopniu zostaną zaproszeni do decydowania o wyglądzie miejsc, w których mieszkają. - Zapewnimy wzrost budżetu obywatelskiego - mówił prezydent.

Priorytetem – jak podkreśli Dutkiewicz – ma być również wspieranie gospodarki opartej na wiedzy. - Wrocław to miasto nowych technologii, czego symbolem jest kampus EIT Plus - pochwalił się.

Zapowiedź "europejskiej metropolii"

Prezydent mówił również, że za jego kolejnej kadencji Wrocław mógłby się stać "prawdziwie europejską metropolią", dzięki sprawowaniu przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. - Wrocławianie będą częściej i intensywniej uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Damy też radość uczestnictwa w igrzyskach sportów nieolimpijskich World Games w 2017 r - wyliczał Dutkiewicz.

Zdaniem Dutkiewicza koalicja z PO przyczyni się do "harmonijnej współpracy" obu środowisk w regionie.

Protasiewicz liczy na "co najmniej 28 radnych"

Szef dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz podkreślił, że środowisko Rafała Dutkiewicza i dolnośląska PO pokazały, że "zamiast toczyć spory można się pogodzić i przystąpić do wspólnej pracy". - Nam się to udało, to niezwykle dobrze, że doszło do tej współpracy ponad podziałami – podkreślił.

W rozmowie z dziennikarzami Protasiewicz powiedział, że koalicjanci jeszcze nie czują się zwycięzcami wyborów samorządowych. - Ale czujemy poparcie wrocławian. Myślę, że w sumie wspólny wynik to co najmniej 28 radnych w radzie miejskiej, a wynik PO będzie lepszy niż w poprzednich wyborach - mówił szef dolnośląskiej PO.

Wspólnie do wyborów

Do rady miejskiej Wrocławia koalicja PO i Dutkiewicza wystartuje pod nazwą Komitet Wyborczy Wyborców Rafał Dutkiewicz z Platformą. Będzie również wspólna lista do sejmiku województwa, ale pod szyldem PO. Partia poprzez także Dutkiewicza w walce o fotel prezydenta Wrocławia oraz udzieli poparcia związanym z nim kandydatom na prezydentów Świdnicy i Jeleniej Góry.

CZYTAJ WIĘCEJ O KOALICJI DUTKIEWICZA Z PO.

Rozłam u Dutkiewicza

Nie wszystkim samorządowcom związanym ze środowiskiem Rafał Dutkiewicza podoba się koalicja z PO. Cześć działaczy Obywatelskiego Dolnego Śląska (stowarzyszenia, któremu lideruje prezydent Wrocławia) wystartuje w wyborach samorządowych pod szyldem Komitetu Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy. Działacze tego komitetu podkreślają, że "nie chcą być klientami partii politycznych".

WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE.

Opozycją dla Dutkiewicza tylko PiS

W 35-osobowej Radzie Miasta Wrocławia zasiada 19 radnych z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza, 10 radnych PO, 5 radnych PiS i jeden radny niezrzeszony.

Do lutego tego roku województwem dolnośląskim rządziły trzy partie PO, SLD, PSL, ale rozszerzono koalicję o radnych stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk. PO-SLD-PSL-ODŚ łącznie ma 29 radnych (15 radnych z PO, 9 z ODŚ, 4 z SLD, jeden z PSL). Jedynym klubem opozycyjnym jest PiS, które w sejmiku ma 7 radnych.

Obywatele wybiorą samorządowców

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

ŚLEDŹ INFORMACJE O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH.

Autor: mir/mz / Źródło: TVN24 Wrocław

Raporty: