Wrocław

Chcieli dorobić na projektach badawczych, wyłudzali granty. Sześć osób zatrzymanych

Wrocław

Naukowcy AGH zatrzymani przez policję. Są podejrzani o korupcję
D. Wudniak | TVN24 Wrocław, policja dolnośląskaWcześniej zatrzymano dwóch innych naukowców

Trzech naukowców i ich trzy znajome zatrzymali policjanci. Wszyscy podejrzani są o to, że oszukiwali, by wyłudzić pieniądze przeznaczone na badania naukowe. Straty, jakie spowodowali to ponad 260 tysięcy złotych.

Zatrzymane osoby usłyszały 13 zarzutów. - Podejrzane są o to, że wspólnie i w porozumieniu dopuściły się oszustwa przy realizacji grantów w celu wyłudzenia środków finansowych przeznaczonych na badania naukowe - informuje st. asp. Wojciech Jabłoński z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Śledczy: chcieli dorobić się na projektach badawczych

Swoim działaniem, trzech mężczyzn i trzy kobiety, mieli doprowadzić Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Komitet Badań Naukowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Badacze i ich znajome, zdaniem śledczych, mogli wyłudzić prawie 263 tysiące złotych. Jak mówią policjanci naukowcy przekroczyli swoje uprawnienia, by dorobić się na realizacji projektów badawczych.

Grozi im do ośmiu lat więzienia. Wszyscy musieli zapłacić kaucję i dostali dozory policyjne.

Wcześniej zatrzymano dwóch innych naukowców

To nie były pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Już wcześniej zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy do realizacji grantów mieli wyznaczać znajomych i rodziny. W ten sposób mogli wyłudzić nawet ponad 2 miliony złotych. Czytaj więcej

Naukowcy AGH zatrzymani przez policję. Są podejrzani o korupcję
Naukowcy AGH zatrzymani przez policję. Są podejrzani o korupcję D. Wudniak | TVN24 Wrocław, policja dolnośląska

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości