Wrocław

Organizowali koncerty, na których bawić się mieli neofaszyści. Usłyszeli zarzuty

Wrocław

[object Object]
Mężczyźni zatrzymani po akcji ABW i policji usłyszeli zarzutytvn24
wideo 2/4

Zarzuty propagowania ideologii faszystowskiej oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych usłyszało dwóch głównych organizatorów koncertu, który miał odbyć się w Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie). Mężczyźni nie przyznają się do winy.

Zdaniem śledczych 44-letni Piotr G. i 36-letni Krzysztof S. byli głównymi organizatorami pięciu koncertów, na których zbierali się neofaszyści.

Pierwsza z imprez odbyła się w marcu 2016 roku w Bielawie, druga w sierpniu tego samego roku w Dzierżoniowie, kolejna w marcu 2017 roku w Grodziszczu, czwarta we wrześniu 2017 roku ponownie w Dzierżoniowie, a piąta miała odbyć się 21 kwietnia 2018 roku w Dzierżoniowie. Ostatni z koncertów, w wyniku akcji funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji, nie doszedł do skutku.

Propagowanie treści faszystowskich, nawoływanie do nienawiści i prezentowanie treści nazistowskich

W sobotę zatrzymano G. i S. Mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury. - Usłyszeli zarzuty, które dotyczą pięciu koncertów, w trakcie których propagowano treści o charakterze totalitarnym i faszystowskim, nawoływano do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych, a także prezentowano treści o charakterze nazistowskim - informuje Marcin Witkowski, szef Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu.

Podejrzani nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Jak informuje Witkowski, obaj złożyli wyjaśnienia. Ich treści śledczy nie ujawniają, ale te mają różnić się od zebranych dowodów. Wobec mężczyzn zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe po 10 tysięcy złotych. Czy prokuratorzy planują w tej sprawie dalsze zatrzymania? Tego, zasłaniając się dobrem prowadzonego śledztwa, nie ujawniają.

Piotrowi G. i Krzysztofowi S. grozi do dwóch lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Wałbrzychu:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości