Z zoo na wolność. Przywracają susły naturze

TVN24

A. Tylczyński | TVN24 Poznań, PTOP SalamandraSusły na wolności. Mają pomóc odtworzyć gatunek

Dorastają w poznańskim zoo, by później trafić na wolność i pomóc w odtworzeniu populacji susłów w Polsce. Od 15 lat Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" przywraca gatunek naturze. Po raz pierwszy ziemne wiewiórki zdecydowano się wypuścić na wolność wiosną. Obowiązywała specjalna procedura.

20 susłów opuściło Nowe Zoo w Poznaniu, by zamieszkać na Dolnym Śląsku.

- W Polsce mamy dwie silne populacje, które liczą po kilkaset osobników. Nie wymagają one dalszego wzmacniania, a więc susły mogą zostać źródłem kolejnych populacji - mówi reporterowi TVN24 dr Andrzej Kepel z towarzystwa "Salamandra". I dodaje, że po odtworzeniu populacji tych maleńkich ssaków w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie) i Głębowicach (woj. dolnośląskie), przyszedł czas na okolice Jemielna na Dolnym Śląsku.

Susłowa tradycja

- Tworzymy trzecie stanowisko. Susły były już tu wypuszczane, przyjęły się i ładnie się rozmnażają. Dopuszczamy kolejne osobniki, by zapewnić odpowiednią różnorodność biologiczną - podkreśla Kepel.

W tym celu na wolność wypuszczono 20 osobników. Jednak operacja była skomplikowana. Susłów nie można ot tak wypuścić z klatki na łąkę. Trzeba trzymać się określonych procedur.

- Stawiamy wiele małych klatek, nawiercamy ziemię, zaczynamy kopać norę, a suseł tę norę pogłębia. Gdy zamieszka w niej my usuwamy klatki dzięki czemu cała kolonia znajduje się w optymalnym dla niej miejscu - wyjaśnia przyrodnik.

Wszystkich na raz nie wolno

Dlaczego ziemnych wiewiórek nie można wypuszczać na hura? - Są przestraszone podróżą i uciekłyby przed siebie w różnych kierunkach. My musimy doprowadzić do tego żeby cała grupa susłów zamieszkała blisko siebie. Tworząc tak zwaną kolonię, bo tylko wówczas są w stanie nawzajem się ostrzegać przed niebezpieczeństwem - tłumaczy Kepel.

Do tej pory susły wypuszczano na wolność tylko raz do roku. Latem. W tym roku zdecydowano się na dwa podejścia.

Autor: tam/b / Źródło: tvn24