Rówieśnikom dał dopalacz, sam już ma kuratora. Śledztwo prokuratury

[object Object]
Nastolatkowie nieprzytomni leżeli na chodniku. Trafili do szpitalitvn24, doba.pl
wideo 2/10

Po wypaleniu „papierosa” stracili na ulicy przytomność. 15-latek, który poczęstował nastolatki, twierdzi, że dopalacz kupił przez internet. Sprawą zajmuje się prokuratura. Z naszych informacji wynika, że chłopak od maja ma dozór kuratora. Jak usłyszeliśmy w sądzie: przez tak zwane "przejawy demoralizacji".

W niedzielę troje nastolatków leżących na chodniku w Bielawie (woj. dolnośląskie) zauważyli przechodnie. Na miejsce natychmiast wezwano służby. Dwie siostry i ich kolega trafili do szpitali. Starsza z dziewczyn jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Na chodniku była reanimowana, bo to co zażyła weszło w reakcję z lekami przeciwpadaczkowymi.

Okazało się, że trującą substancję nastolatkowie dostali od swojego rówieśnika. - Poczęstował ich papierosem. Córka mówi, że to wyglądało jak normalny papieros, co było w środku, nie wiedziała. Nic innego tam nie wyczuła - relacjonowała matka sióstr.

Prokuratura działa dwutorowo

15-latek został przesłuchany przez policjantów.

- Powiedział, że to on udzielił środka swoim rówieśnikom. Przyznał, że nabył go przez internet - informuje Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

I dodaje, że prokuratura w sprawie nastolatków i dopalaczy z Bielawy "działania prowadzi dwutorowo". - Po pierwsze, policja skierowała sprawę 15-latka do sądu rodzinnego. To sąd będzie rozpoznawał to postępowanie i stosował ewentualne środki wychowawcze i poprawcze. Jednak prokurator przystąpił do tego postępowania i będzie brał w nim czynny udział - podkreśla Orepuk.

Drugi wątek, który bada prokuratura, to sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu substancji niebezpiecznych, tak zwanych dopalaczy. - Będziemy wyjaśniać, co to był za środek. Sprawdzimy też, skąd 15-latek miał ten środek - precyzuje prokurator.

Śledczy powołali też biegłego z zakresu badań fizykochemicznych, który ma przeprowadzić analizę zabezpieczonego dopalacza. Tego znalezionego przy trójce nastolatków i tego, którego później znaleziono w domu 15-latka.

Dał dopalacz, ma kuratora

Okazuje się, że 15-latek w sądzie rodzinnym miał już inną sprawę. - Od maja bieżącego roku ma dozór kuratora. Za zachowanie związane z tak zwanymi przejawami demoralizacji. Chodzi o niewłaściwie zachowanie w środowisku szkolnym, między innymi wagary - mówi Agnieszka Połyniak, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Sąd rodzinny wszczął już postępowanie w stosunku do chłopaka. Jak relacjonuje Połyniak, zwrócił się też (niezależnie od prokuratury) do laboratorium o przeprowadzenie badań porównawczych substancji znalezionej przy 15-latku i tej, którą znaleziono przy trójce nieprzytomnych nastolatków. - Jeśli chodzi o te osoby, to żadne decyzje na razie nie zapadły. Sąd czeka na informacje o ich sytuacji rodzinnej. W zależności od nich będą podejmowane ewentualne kroki w stosunku do tych osób - wyjaśnia Połyniak.

Jak informuje prokuratura, 15-latek na razie przebywa pod opieką rodziców.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu doba.pl

Do zdarzenia doszło w Bielawie:

Mapa Targeo

Autor: tam/i/jb / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: zdjęcia dzięki uprzejmości portalu doba.pl

Pozostałe wiadomości