Wrocław

Szczątki 66 żołnierzy w wojennej mogile

Wrocław

Ekshumowali ciała 66 niemieckich żołnierzy
Stowarzyszenie POMOSTArcheolodzy podczas prac na Dolnym Śląsku znaleźli szczątki niemieckich żołnierzy

W zbiorowym grobie miało być ich pochowanych 33. Było dwa razy więcej. Grób niemieckich żołnierzy odkryli archeolodzy ze Stowarzyszenia POMOST w Wodnikowie Górnym. Nie wiadomo, jak zginęli. Według jednej z hipotez zostali rozstrzelani przez Rosjan.

Prace na Dolnym Śląsku rozpoczęto na początku sierpnia. Wszystko dzięki relacjom, jakie przekazywali okoliczni mieszkańcy. Ci, którzy pamiętali przekazy sprzed lat. Przekazy mówiące o tym, że na polu w Wodnikowie Górnym od kilku dekad spoczywają szczątki niemieckich żołnierzy. - Z tych relacji wynikało, że w mogile pochowano 33 osoby. Nie wiadomo, skąd wzięła się tak dokładna liczba - przyznaje Adam Białas ze Stowarzyszenia POMOST.

Godnie pochowani

Archeolodzy nie znali dokładnej lokalizacji, ale po kilku godzinach znaleźli to, czego szukali. Metr pod ziemią leżały ludzkie szczątki. - Częściowo były ułożone jedne na drugich. Nie był to masowy grób, w którym ciała leżą bezładnie. Ci żołnierze zostali przez Polaków pochowani godnie, choć byli wówczas wrogami - mówi Białas. I dodaje: - W ziemi spoczęli kilkadziesiąt dni po śmierci.

W sumie znaleziono dwa razy więcej ciał niż się spodziewano. Obok szczątków 66 osób nie było wiele przedmiotów należących do żołnierzy. Było zaledwie 12 nieśmiertelników. Z nich odczytać da się tylko część. Był też Krzyż Żelazny I klasy, niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki.

"Nie wiemy dokładnie, co się tu wydarzyło"

Nie wiadomo, jak zginęli żołnierze. Jedna z wersji ich losów mówi o tym, że byli to jeńcy prowadzeni w kolumnie przez Rosjan. Gdy przemarsz dotarł w okolice wsi, jeńcy zostali rozstrzelani. - Nie znaleźliśmy postrzałów w czaszkach. Nie było tu na pewno strzałów w tył głowy. Być może doszło do walki, a może żołnierze po prostu chcieli się poddać. Nie wiemy dokładnie, co tu się wydarzyło, ale ta historia może pokazywać, że poddanie się do niewoli niekoniecznie oznaczało przetrwanie - podkreśla przedstawiciel stowarzyszenia.

Szczątki żołnierzy zostaną jesienią pochowane na niemieckim cmentarzu wojennym w Nadolicach Wielkich.

Wojenną mogiłę odnaleziono na terenie miejscowości Wodników Górny:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp/jb / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie POMOST

Pozostałe wiadomości