Wrocław

Odkrywają kopalnię srebra. "Wciąż nas zaskakuje. Może mieć 200, a nawet 400 lat"

Wrocław

Kopalnia srebra w Srebrnej Górze odkrywa swoje tajemnice
ESKADE-SYSTEM, TVN24 WrocławOdkryli kopalnię w Srebrnej Górze. Podziemne tunele wydrążono kilkaset lat temu

Nie wiadomo, kiedy powstała ani jak się nazywała. W listopadzie wejście do niej znaleźli eksploratorzy. Teraz badają kolejne korytarze. Kopalnia srebra w Srebrnej Górze (woj. dolnośląskie), która nie była odwiedzana od co najmniej 100 lat, odkrywa przed nimi kolejne tajemnice.

Jan Duerschlag z Rybnika (woj. śląskie) jest właścicielem gruntu, pod którym znajduje się kopalnia. Kieruje też pracami grupy badawczej na miejscu. Kopalni srebra szukał od pięciu lat. Jego odkrycie to sztolnia, chodniki i elementy wyposażenia. W połowie listopada, pierwszy raz od co najmniej 100 lat, stanęła tam ludzka stopa.

- Każdy kamień, który tu leży, został zachowany. Zostały nawet tak drobne przedmioty, z których wiek temu górnicy podczas pracy pili mleko albo piwo - opowiada eksplorator ze Śląska. I dodaje, że prawdopodobna, ale wciąż niepotwierdzona nazwa kopalni to Amalia.

"Może mieć 200, a nawet 400 lat"

Na razie nie wiadomo, kiedy powstała podziemna sztolnia.

- Może mieć 200, a nawet 400 lat. Może być starsza, ale też młodsza. Tego na razie nie jesteśmy w stanie powiedzieć - przyznaje Duerschlag. Wiadomo natomiast, że kopalnia odkrywa przed poszukiwaczami kolejne tajemnice.

- Najciekawszy jest szyb, do którego opuściliśmy kamery. Z obrazu wynika, że na głębokości 6 m pod wodą znajdują się kolejne korytarze - opowiada mieszkaniec Rybnika.

Odkryli kopalnię w Srebrnej Górze. Podziemne tunele wydrążono kilkaset lat temu
Odkryli kopalnię w Srebrnej Górze. Podziemne tunele wydrążono kilkaset lat temuD. Wudniak | TVN24 Wrocław

Odkrywają kolejne podziemne korytarze

To jednak nie koniec niespodzianek. Kilka dni temu, pod koniec listopada, odkryto wejście do kolejnego podziemnego kompleksu i kilkudziesięciu metrów następnych sztolni. - Nie możemy skończyć mapy, bo co chwila odkrywamy coś nowego. To niesamowite - cieszy się Duerschlag.

Eksplorator chciałby, żeby w przyszłości kopalnia była udostępniona zwiedzającym. Jednak zanim tak się stanie, trzeba będzie ją do tego odpowiednio dostosować i dopełnić niezbędnych procedur.

Odkrywają kopalnię srebra. "Wciąż nas zaskakuje. Może mieć 200, a nawet 400 lat"
Odkrywają kopalnię srebra. "Wciąż nas zaskakuje. Może mieć 200, a nawet 400 lat"TVN 24 Wroclaw

Tajemniczą kopalnię odkryto w Srebrnej Górze:

Kopalnia srebra odkryta w Srebrnej Górze. Eskade
Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości