Dokończą Narodowe Forum Muzyki? Wygrała oferta za 243 miliony złotych

Wrocław

TVN24 Wrocław | K.DobkiewiczNarodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

W przetargu na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu za najkorzystniejszą uznano najtańszą ofertę opiewającą na 243 mln zł. To jednak jedynie wstępna decyzja, od której pozostałe firmy mogą się odwołać.

- Komisja przetargowa wybrała najkorzystniejszą ofertę. Nic nie jest jednak przesądzone, bo pozostałe firmy mają 10 dni na złożenie protestów. Później czeka nas kontrola Urzędu Zamówień Publicznych, po której będziemy mogli podpisać umowę - mówi Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje, która odpowiada za budowę Narodowego Forum Muzyki.

Wybrali najtańszą...

Zwycięską ofertę złożyło konsorcjum firm Inter-System z Wrocławia oraz Elektromontaż Rzeszów. Dokończeniu budowy NFM oraz podziemnego parkingu wyceniono na nieco ponad 243 mln zł. Pozostałe trzy oferty przekraczły 340 mln zł. Najdroższa z nich opiewała na blisko 381 mln zł.

- Wybraliśmy najtańszą ofertę. Jedynym kryterium była cena - dodaje Szempliński.

...ale i tak jest drożej

Pierwotnie zakładano, że budowa Narodowego Forum Muzyki pochłonie 300 mln zł. Niemal połowa tej kwoty ma pochodzić ze środków unijnych.

- 100 mln zł już zdążyliśmy wydać. Do tego trzeba jeszcze doliczyć te ewentualne 243 mln zł - przyznaje Szempliński.

Budowa NFM miała się zakończyć wiosną 2013 roku. Jednak w październiku 2012 roku poprzedni wykonawca, Mostostal Warszawa, wypowiedział umowę. Firma zostawiła budynek w stanie otwartym surowym.

Gotowe w połowie

Nowego wykonawcę Narodowego Forum Muzyki czeka sporo pracy. Budynek jest gotowy w ok. 50 proc., ale nie jest to jeszcze stan surowy zamknięty. Ciągle brakuje m.in. poszycia dachu i części okien.

Robotnicy będą też musieli rozwiązać problemy z wilgocią. Na płytach fundamentowych i ścianach szczelinowych pojawiło się kilkanaście przesiąków. Wrocławskie Inwestycje rozpisały w tej sprawie przetarg na wykonanie ekspertyzy. Jedyny chętny zażądał 30 tys. złotych, ale sprawa nie została jeszcze zakończona.

Najmniej prac jest do wykonania w podziemnym parkingu na 700 miejsc. Jest on gotowy w 70 proc. Obecnie prowadzone są prace zabezpieczające, w ramach których trwa m.in. montaż stolarki okiennej.

Wszystko ma być gotowe do końca 2014 roku.

Sale na wielkie koncerty

Narodowe Forum Muzyki ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. Zaplanowano w nim salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne. Jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw.

Swoje siedziby będą tam miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa.

Tu mają też odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

Nie tylko muzyka

W obiekcie znajdą się również: przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia.

Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne.

Autor: ansa/roody / Źródło: TVN24 Wrocław, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | K.Dobkiewicz