Centrum kultury w starej kopalni

Wrocław

wikipedia.org | Paweł DrozdStara kopalnia Julia ma zostać kulturalnym centrum

Jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych kopalni węgla kamiennego w Polsce zostanie zrewitalizowana. Tym samym Dolny Śląsk dostanie nowe centrum kultury.

- To jest projekt, jakiego nie było do tej pory w polskim muzealnictwie. W przestrzeniach starej kopalni, wśród zabytkowych, wielkogabarytowych maszyn górniczych, poprowadzona zostanie multimedialna ścieżka edukacyjna - mówi Mirosław Nizio, projektant i wykonawca z Design International.

Kawiarnia w kopalni

Stara kopalnia węgla kamiennego stanie się więc przestrzenią kulturalną. Poza wystawami, w starych szybach powstanie kompleks rekreacyjno-sportowy, kawiarnie i pensjonat.

- Największą atrakcją odnowionej kopalni ma być 2,5-kilometrowa podziemna trasa turystyczna umiejscowiona w XVIII-wiecznej "Lisiej sztolni", którą spławiano węgiel - dodaje Nizio.

- Projekt zagospodarowania kopalni to kolejny przykład w Europie i pierwszy na tak dużą skalę w Polsce, gdzie dzięki kulturze przywracana jest aktywność poprzemysłowym pustostanom - mówił Mirosław Brożek, dyrektor starej kopalni Julia. - Obiekt w założeniu ma stać się parkiem, w skład którego wejdzie centrum edukacyjne, Ośrodek Pieśni i Tańca, Centrum Kultury Wałbrzych, punkty widokowe, przestrzenie na wystawy, koncerty i spektakle - dodaje.

W kopalni będzie też miało swoją siedzibę Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, które przedłuży tradycję organizowania w Wałbrzychu plenerów sztuki ceramicznej.

"Ma być wizytówką Wałbrzycha"

- Zamierzamy zaprosić słynnych artystów z Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, by wzbogacali naszą kolekcję ceramiki unikatowej - mówi Brożek. Według niego, kopalnia Julia ma stać się wizytówką nowego Wałbrzycha, animować lokalną społeczność, rozwój miasta i zainteresować turystów. Projekt zakłada rewitalizację 11 zabytkowych obiektów byłej kopalni. Zakończenie pierwszej części realizacji projektu planowane jest na grudzień 2013r. Całkowity koszt inwestycji to ponad 52 mln zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 35 mln zł. Kopalnia Julia zakończyła eksploatację węgla w 1996 r. Obecnie na terenie kopalni funkcjonuje Muzeum Przemysłu i Techniki.

Autor: bieru/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org | Paweł Drozd