"Mogli przemycić ponad tonę narkotyków"

Wrocław

CBŚPCBŚP rozbiło gang zajmujący się przemytem narkotyków

Tonę marihuany, 10 kilogramów kokainy, 50 kilogramów amfetaminy, 115 tysięcy tabletek ecstasy - między innymi takie narkotyki mieli przemycić - zdaniem śledczych - członkowie rozbitego przez CBŚP gangu. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

- Członkowie grupy na szeroką skalę zajmowali się przemytem narkotyków z Holandii, a następnie rozprowadzaniem ich na terenie Polski. Z ustaleń policjantów wynika, że osoby te rozprowadzały między innymi kokainę, amfetaminę, marihuanę, MDMA i tabletki ecstasy - informuje kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji.

Najpierw zatrzymali kuriera, później pięć kolejnych osób

Funkcjonariusze ustalili, gdzie przechowywane były przemycone narkotyki i kto jest podejrzany o ich dystrybucję.

Najpierw policjanci zatrzymali kuriera, który przekroczył granicę w Jędrzychowicach. - Członek międzynarodowej grupy przestępczej usiłował przewieźć do Polski 10 litrów płynnej amfetaminy pochodzącej z Holandii - relacjonuje Jurkiewicz. I dodaje, że z wyliczeń mundurowych wynika, że ze skonfiskowanego narkotyku można było otrzymać ponad 15 tysięcy działek dilerskich.

Gdy kurier był już w rękach funkcjonariuszy, policjanci weszli równocześnie na teren kilku - wytypowanych wcześniej - posesji. W wyniku akcji CBŚP zatrzymano sześć osób i zabezpieczono różne narkotyki. Wartość skonfiskowanych substancji oszacowano na ponad pół miliona złotych. Z ustaleń śledczych wynika, że w trakcie swojej działalności gang mógł przemycić około 1100 kilogramów narkotyków. - Około tony marihuany, 10 kilogramów kokainy, 50 kilogramów amfetaminy, 115 tysięcy sztuk tabletek ecstasy, pięć kilogramów MDMA, 22 litry płynnej amfetaminy i 50 kilogramów metamfetaminy - wylicza Jurkiewicz.

W trakcie działań policjanci zabezpieczyli gotówkę, pojazdy i biżuterię o łącznej szacunkowej wartości 270 tysięcy złotych.

Prokuratorskie zarzuty

Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty działalności w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu narkotyków i wprowadzania ich do obrotu. Pięć osób, decyzją sądu, zostało aresztowanych na okres trzech miesięcy. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: cbsp.policja.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP