Wrocław

CBŚ przejęło 100 kilogramów złota. 3 osoby podejrzane o wyłudzanie VAT

Wrocław

upload/tvn24/video_watermark_tvn24/0201 pieniadze .mp4
TVN 24Zabezpieczyli ponad 100 kg złota

Ponad 100 kg złota, a także kilkadziesiąt sztabek srebra i 176 tys. euro - to tylko część skonfiskowanego majątku o łącznej wartości 20 mln zł. W związku z wyłudzaniem przez firmy podatku VAT na dużą skalę policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 3 osoby.

- Funkcjonariusze z CBŚ wspólnie z urzędnikami kontroli skarbowej zatrzymali 3 osoby i zabezpieczyli majątek o łącznej wartości ponad 20 mln zł - informuje asp. Łukasz Dutkowiak z dolnośląskiej policji. - Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 100 kg złota w sztabkach, kilkadziesiąt sztabek srebra, 176 tys. euro i ponad 200 tys. zł i cztery luksusowe samochody - dodaje.

Obracali złotem

Jak informują policjanci, zatrzymania mają związek z wyłudzaniem podatku. Według funkcjonariuszy, legalnie działające firmy, kupując i sprzedając złoto, miały wyłudzać podatek VAT na dużą skalę.

- Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Ze względu na jej charakter więcej w tej chwili powiedzieć nie mogę - ucina Dutkowiak.

Grozi im do 8 lat więzienia

W związku ze sprawą trzy osoby usłyszały po dwa zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Oskarżeni to członkowie rodziny: Weronika W., Andrzej W. i Krzysztof W.

- Nie mogą opuszczać kraju. Wobec mężczyzn zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Wobec Krzysztofa W. w wysokości 100 tys. złotych, wobec Andrzeja W. 300 tys. złotych - precyzuje Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Żadne z nich nie przyznaje się do winy.

- Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Za pranie brudnych pieniędzy grozi im do 8 lat więzienia - dodaje Dutkowiak.

CBŚ przejęło 100 kg złota
CBŚ przejęło 100 kg złota KWP we Wrocławiu

Autor: balu/roody / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Dolnośląska policja

Pozostałe wiadomości