Wrocław

Big Cyc przebrał się za ZOMO

Wrocław

Big Cyc kręci nowy teledysk
TVN24 WrocławBig Cyc kręci nowy teledysk

Zespół Big Cyc rozpoczął we Wrocławiu zdjęcia do najnowszego teledysku. Piosenka "ZOMO na Legnickiej" będzie opowiadać o największej demonstracji w dziejach PRL.

- Piosenka odpowiada o wydarzeniach sierpnia 1982 roku, kiedy we Wrocławiu odbyła się największa manifestacja w dziejach PRL-u. Demonstracja, podczas której na ulice wyszło ponad 50 tys. osób przerodziła się w regularną, kilkugodzinną bitwę – przypomina Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc.

W środę muzycy razem z ekipą filmową pojawili się w zajezdni autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej, tramwajowej na Legnickiej i w komisariat policji na Kozanowie.

W środę Big Cyc nakręcił m.in. inscenizację walk z milicją oraz aresztowanie demonstrantów. – Wszystko idzie świetnie. Obawiamy się tylko, że sprzęt motoryzacyjny może nie wytrzymać – śmieje się Skiba.

Archiwalne zdjęcia

Zdjęcia kręcone w środę we Wrocławiu będą tylko dodatkiem fabularnym do opowiedzianej historii. - Najważniejsze będą tu zdjęcia, które wykonał ze swojego mieszkania świadek tamtych wydarzeń – zapowiada Skiba.

"ZOMO na Legnickiej" to utwór, który w swoim repertuarze przed laty miała wrocławska grupa Miki Mousoleum, założona przez Kamana Kłosowicza.

– Gdy myślimy o muzyce tamtych lat, to przychodzą nam do głowy bardowie podziemia, jak Kaczmarski. Jednak wtedy działali nie tylko oni, ale też muzycy rockowi, których utwory nie miały szansy na zaistnienie w Jarocinie. Dlatego teraz je pokazujemy, przypominamy – mówi wokalista Big Cyca.

Wrocławska pomoc

Teledysk powstaje przy współpracy z wrocławskim Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość".

– Propozycję zespołu Big Cyc przyjęliśmy z wielkim entuzjazmem, bo taki teledysk będzie miał na pewno walor edukacyjny. To doskonała okazja do upamiętnienia tamtych wydarzeń w nowoczesnej i przystępnej formie – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Wrocławska instytucja udostępniła zespołowi materiały archiwalne.

Premiera teledysku odbędzie się 13 grudnia.

Autor: tb/bieru/par / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości