Benek - pies na narkotyki

Wrocław

Marcin Walczak,bieru | TVN24 WrocławOto Beny

To pies na narkotyki - można powiedzieć o Benku, który na wrocławskim lotnisku bawi się w poszukiwanie... marihuany i haszyszu. Za każde odkrycie czworonożny celnik dostaje wypłatę w postaci piłeczki. - Pochodzi z rodziny z tradycjami - chwali go jego przewodnik i przedstawia rodzinę: brat wącha w Poznaniu, mama i tata na granicy z Ukrainą.

- Beny na początku był trochę gapowaty, ale teraz po półrocznym szkoleniu, jest prawdziwym specjalistą w swoim fachu – tak o czternastomiesięcznym labradorze mówi jego osobisty opiekun, pan Jeremi Muszyński z wrocławskiej izby celnej. Czworonożny pomocnik potrafi wywąchać marihuanę i haszysz. Uczy się też wytropić syntetyki.

Beny wącha, wącha mama, babcia, brat

Na lotnisku pies kontroluje bagaże. Bacznie obwąchuje każdą torbę i plecak, przesuwające się po taśmie w sortowni. Jego dzień pracy to dwanaście godzin wąchania z przerwami na drzemkę. Sukcesy? - Już na koncie ma - uśmiecha się tylko tajemniczo pan Jeremi.

A to wszystko dla zabawy. Bo zapłatę Benek dostaje w piłeczkach i pieszczotach. - Ale tylko jak coś znajdzie. Jeśli da znać, że w jakimś bagażu mogą być narkotyki a ich tam nie będzie, nagrody nie ma. Czemu? Bo by zaczął zachowywać się jak człowiek i oszukiwać - uśmiecha się pan Jeremi.

Ale Benek pochodzi przecież z rodziny z tradycjami. Jego matka i ojciec też pracują w służbie celnej. Ojciec i matka na wąchają bagaże na granicy z Ukrainą, on szuka wyrobów tytoniowych, ona - narkotyków. Także rodzeństwo Benka pracuje w branży - brat sprawdza walizki podróżnych na lotnisku w poznańskiej Ławicy.

Jeszcze jedenaście lat wąchania

Co Benek robi po pracy? A no dalej szuka zabawy. - Jest młody, więc trzeba się z nim nabiegać. Kąpie się, dużo spaceruje. Weekendy ma wolne - uśmiecha się pan Jeremi. Niestety Benek nie może mieć kontaktu z innymi psami, ale chyba go to nie smuci. Bo Benek po prostu lubi zabawę. - A to dobrze, bo przed nim jeszcze wiele lat pracy. Labrador może służyć do 10, nawet 11 lat – kończy opiekun Benka.

Autor: gdem,bieru / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław