Szukali go trzy lata, znaleźli szkielet w lesie. Badania DNA dały odpowiedź: to Zenon K.

TVN24

Google EarthZwłoki zakopano w lesie, miejsce wskazał jeden z podejrzanych

Kiedy policyjni technicy wydobyli z ziemi kości, śledczy mieli sporo dowodów, aby przypuszczać, że to poszukiwany 56-latek. Pewni być jednak nie mogli, czekali na dowód najważniejszy - badania DNA. Materiał genetyczny porównano z próbkami biologicznymi matki zaginionego. Dziś prokuratorzy mają pewność, znaleźli to, czego szukali.

Zenon K. zaginął w lipcu 2014 roku. Zanim znaleziono jego szczątki, w międzyczasie śledztwo w tej sprawie zostało umorzone, a następnie wznowione. Wówczas za ponowną analizę zebranych wcześniej dowodów wzięło się dolnośląskie Archiwum X.

Na początku października pisaliśmy o wynikach pracy specjalistów. Z oszczędnych relacji policji i prokuratury wynikało, że z użyciem sprzętu oraz pomocą wyszkolonego psa znaleźli w lesie na terenie powiatu ząbkowickiego ludzki szkielet. Wcześniej udało się zatrzymać do tej sprawy pięć osób, które w zależności od podejrzeń usłyszały zarzuty: zabójstwa, pomocnictwa oraz mataczenia w sprawie.

Teraz prokuratura zdradza więcej szczegółów.

DNA się zgadza

Do zabójstwa doszło w niewielkiej wsi Witostowice. Również w jej obrębie zakopane zostały zwłoki 56-latka. Do odnalezienia szkieletu mocno przyczynił się jeden z wyżej wspomnianych podejrzanych. Uczestniczył on bowiem w wizji lokalnej, podczas której wskazał w lesie miejsce, gdzie należy szukać szczątków. Wiadomo, że nie była to osoba, której zarzuca się zabójstwo mężczyzny.

- Wiemy, że odnaleziony szkielet to zaginiony Zenon K. Potwierdziły to badania DNA. Pobrano materiał biologiczny od żyjącej matki pokrzywdzonego i porównano go z materiałem genetycznym wyodrębnionym z odkopanych kości - tłumaczy Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Jak na razie nie zmieniła się liczba podejrzanych w tej sprawie i nie zapowiada się, aby do pięciorga zatrzymanych dołączyli kolejni. Być może jednak ich zarzuty ulegną zmianie. Jak zapowiada Orepuk, na początek listopada zaplanowane są kolejne czynności w tej sprawie, po których kwalifikacje czynów mogą być inne niż dotychczas. Jakie to czynności? Tego prokurator zdradzić nie chce.

Szkielet znaleziono we wsi Witostowice:

Mapa Targeo

Autor: ib / Źródło: TVN24 Wrocław