Wrocław

Badają tajemniczy tunel na Zamku Książ

Wrocław

TVN24 WrocławPracują nad wyjaśnieniem, co kryje tajmniczy tunel

Na Zamku Książ rozpoczęły się prace, które mają wyjaśnić, co kryje niedawno odnaleziony tajemniczy tunel. Na razie udało się odgruzować część korytarza. Już wiadomo, że niezależnie od wyniku prac zostanie on udostępniony turystom. - Zasypanie tunelu byłoby zbrodnią - podkreślają odkrywcy.

Po tym, jak tunel został przypadkowo odkryty, na miejsce przybyli przedstawiciele konserwatora zabytków. Okazało się wtedy, że przejście jest zagruzowane. - Zaczyna się zawałem i tak samo kończy. To coś w rodzaju pomieszczenia środkowego - mówił pod koniec czerwca Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Masa gruzu i...

Na Zamku Książ czekano na zgody na prowadzenie prac. Gdy tylko je otrzymano, natychmiast przystąpiono do prac. W sobotę na miejscu pojawiła się koparka. - Udało się wyciągnąć ok. 70 m sześc. gruzu. Udało się odgrzebać wejście wiodące w prawo, chcemy działać dalej i zdjąć nakład. Przed nami wciąż rumowisko nad drugą odnogą tunelu, który wiedzie w kierunku jednego z budynków - mówi Zbigniew Mudy, szef działu technicznego Zamku Książ.

Czy rzeczywiście da się tamtędy dotrzeć do budynku nr 5? Tego na razie na Zamku nie wiedzą. - Dojdziemy tam albo gdzieś indziej. Będziemy cały czas szukać, mamy zgody, chcemy działać - deklaruje Mudy.

...podziemne "skarby"

Wśród wyciągniętego z dołu gruzu był m.in. fragmenty kominka. Nie wiadomo, czy był on wyposażeniem tunelu, czy pochodził z innego miejsca. - To na pewno jeden kominek wykonany z ciemnoszarego marmuru, z jasnymi, prawie białymi żyłami. Mamy fragmenty, które stanowią około 60 proc. całości - relacjonuje pracownik Zamku. Oprócz tego w środku natrafiono też na piaskowiec, który mógł być wykorzystany do tworzenia portali nad oknami i drzwiami, a także łupkowe dachówki.

Co dalej? Prace zostaną wznowione. - Czego byśmy tam nie odkryli, to tunel na pewno nie zostanie zasypany, bo to byłoby zbrodnią. Będziemy starali się odkryć wszystko co możliwe, a wstępna decyzja jest taka, że będziemy chcieli udostępnić go dla turystów - przyznaje Mudy. Dlatego nad wejściem do tunelu prawdopodobnie powstanie mostek, z którego odwiedzający Zamek Książ będą mogli zajrzeć do środka.

Prace nad odkryciem tajemnicy tunelu prowadzone są na terenie Zamku Książ:

Odkryli tajemnicze wejście do tunelu przy Zamku Książ
Odkryli tajemnicze wejście do tunelu przy Zamku KsiążD. Rudnicki | TVN24 Wrocław
Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości