800 mln zł na inwestycje Dolnego Śląska. "To rekordowy budżet regionu"

Wrocław

umwd.dolnyslask.plDolny Śląsk przeznaczył blisko 801 mln zł na inwestycje w regionie

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zainwestował 801 mln złotych, co stanowi prawie połowę ubiegłorocznego budżetu w wysokości 1 mld 687 mln zł. To rekord, podobnie jak kwota 326 mln zł wydana na drogi - poinformowały władze regionu na konferencji podsumowującej wykonanie budżetu za 2012 rok.

- To zdecydowanie rekordowy budżet w historii regionu. Liczę, że inwestycje za ponad 801 mln zł pozwolą na dalszy rozwój Dolnego Śląska. Kwotą wydatków na drogi przebiliśmy nawet Mazowsze, któremu to regionowi ustąpiliśmy pod względem wielkości całego budżetu - podkreślił na konferencji Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dodał również, że zainwestowano we wszystkie kluczowe dziedziny, m.in. w służbę zdrowia, edukację, transport i komunikację oraz gospodarkę wodną.

Wpływy z KGHM

Elżbieta Berezowska, skarbnik województwa dodała, że w porównaniu z 2011 r. budżet ubiegłoroczny był większy o 440 mln zł jeśli chodzi o dochody i o 170 mln zł jeśli chodzi o wydatki. W dochodach udało się zrealizować 103 proc. planów, a w wydatkach 99,3 proc. Najwięcej wpływów zanotowano z podatków CIT i PIT (769 mln zł), a tradycyjnie już głównym płatnikiem był koncern KGHM Polska Miedź (ponad 405 mln zł).

- Oczywiście podatki z KGHM to istotny składnik dochodów województwa, ale warto zwrócić uwagę, że również inne firmy i podmioty gospodarcze sporo zapłaciły, co świadczy o ich rozwoju i dobrej kondycji - powiedział marszałek Jurkowlaniec.

Miliony na inwestycje

Na liście zakończonych lub wciąż realizowanych inwestycji są 192 zadania, z których najdroższe to: budowa mostu na Odrze w Brzegu Dolnym (84 mln zł) i trasy Bielany-Łany-Długołęka (97 mln zł). Sporo pochłoną również modernizacje centrów kształcenia zawodowego w regionie (34 mln zł) i Wrocławskiego Węzła Wodnego (31 mln zł). Kolejną pozycję na liście inwestycji zajmują drogi Sieniawka-Zittau-Hradek (28 mln zł) i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 352 Radomierzyce-Zatonie (21 mln zł).

Wydatki na służbę zdrowia to przede wszystkim zakończona budowa pawilonu pediatrycznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu (w latach 2007-12 wydano 58 mln zł) oraz dofinansowana kwotą 6 mln zł budowa ośrodka radioterapii w Legnicy.

Samorząd województwa dołożył z własnego budżetu 655 mln zł na 219 projektów, które współfinansuje Unia Europejska lub inne źródła zagraniczne.

Czekają na absolutorium

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Elżbieta Berezowska, skarbnik Województwa Dolnośląskiego skuteczne wykonanie budżetu i niskie zadłużenie pozwala w 2013 r. dolnośląskiemu samorządowi na wzięcie 190 mln zł kredytu, dzięki czemu spodziewane tegoroczne zadłużenie nie przekroczy 40 procent.

- Tegoroczny budżet będzie jeszcze większy, bo przekroczy 1 mld 800 mln zł. Jednocześnie na 2015 r. przesunęliśmy plany sprzedaży majątku, w tym nieruchomości, by nie pozbywać się ich po zbyt niskich cenach - dodała Berezowska. Sejmik Województwa Dolnośląskiego nad udzieleniem absolutorium będzie głosować w czwartek. Jurkowlaniec jest spokojny o wynik.

- Wszystkie komisje dobrze oceniły wykonanie budżetu, więc nie powinno być problemów z uzyskaniem absolutorium - podsumował marszałek.

Autor: balu/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: umwd.dolnyslask.pl